Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 października 2019

Grzybobrania czas. Co powinniśmy wiedzieć?

Tylu grzybów w lasach nie było od lat i świadczy o tym fakt, że niemal każda osoba, która udała się do lasu z koszykiem, wraca z nim wypełnionym aż po brzegi grzybami.# Gorący oraz wilgotny wrzesień spowodował tym samym, że grzybiarze mają dosłownie pełne ręce roboty, jednakże oprócz pracy potrzebna jest też podstawowa wiedza związana z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących oraz świadomość, że nawet będąc w lesie można otrzymać... mandat.

W lasach na terenie powiatu nakielskiego ostatnimi czasy roi się od grzybiarzy, który po kilkugodzinnych poszukiwaniach potrafią wrócić nie z jednym, a nawet z trzema koszami pełnymi grzybów. W tym roku szczególnie obrodziły podgrzybki, koźlaki i maślaki, lecz nietrudno znaleźć również prawdziwki oraz uwielbiane przez niektórych kanie.

Sprawne zbieranie grzybów wymaga od grzybiarza nie tylko uważnego oka, ale także podstawowej wiedzy w zakresie rozpoznawania grzybów jadalnych od trujących. Pomyłka w tym przypadku może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego każdy grzybiarz oddający lub sprzedający swoje zbiory innym osobom obarczony jest ogromną odpowiedzialnością. Informacje dotyczące ewentualnych zatruć lub zgonów spowodowanych spożyciem grzybów są w naszym regionie bardzo pozytywne. W latach 2018-2019 nie odnotowano zatruć grzybami na terenie powiatu nakielskiego. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nakle nie posiada również wiedzy dotyczącej zgonów spowodowanych spożyciem trujących grzybów.

Wynika z tego, że pod względem podstawowej wiedzy na temat grzybów mieszkańcy naszego powiatu nie wypadają najgorzej, ale są również inne rzeczy, z którymi osoby zbierające grzyby muszą się liczyć i mają one charakter stricte prawny. Warto podkreślić, że sytuacja grzybiarzy w naszym kraju jest całkiem niezła, bowiem zbieranie grzybów jest u nas w pełni dozwolone i legalne, a także bezpłatne. Inaczej ma się sytuacja u naszych sąsiadów z zachodu. W Niemczech można wynieść z lasu tylko 2 kg grzybów na osobę. Idąc dalej na zachód, jest jeszcze gorzej. Na przykład w Holandii zbieranie grzybów jest absolutnie zabronione. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie trzeba przestrzegać pewnych zasad. Powodów, przez które osoba zbierająca grzyby może otrzymać nawet mandat karny jest przynajmniej kilka, a część osób przekonała się o tym na własnej skórze. – Nie dalej jak pięć lat temu miałem małe nieprzyjemności z policją. Okazało się, że niczego nieświadomy zaparkowałem samochód w lesie w miejscu niedozwolonym – wspominał jeden z grzybiarzy. Mandat można otrzymać także wtedy, gdy zbiera się grzyby na terenach należących do różnych instytucji, osób prywatnych lub w rezerwatach przyrody. Ukarani możemy zostać także za płoszenie dzikich zwierząt oraz niszczenie wszelakiej roślinności i runa leśnego. Tym samym za nieodpowiednie zachowanie na terenie lasów można otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Oceń artykuł: 13 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Pomidor, w dniu 20-10-2019 16:24:28 napisał:

    Ja chodziłem cały dzień i żadnego grzyba nie znalazłem. Poradźcie gdzie są te grzyby, gdzie ich szukać ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)