Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

06 stycznia 2022

Groźne streamy i relacje online. Ryzykowne zachowania dzieci w sieci

fot. Cyfryzacja KPRM

fot. Cyfryzacja KPRM

Internet może być w rękach najmłodszych użytkowników narzędziem rozwoju, ale# także – sprzyjać podejmowaniu działań o negatywnych konsekwencjach. Jakie zachowania młodzieży w sieci są ryzykowne? Jakiego procenta nastolatków dotyczą i jaka część rodziców jest tego świadoma?

Oto, co wiemy z najnowszego badania „Nastolatki 3.0”, zrealizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK

Groźne streamy

Jakie zachowania naszych dzieci w sieci należy uznać za ryzykowne? Odpowiedź na to pytanie musi pozostać otwarta, bo wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, których powinniśmy być świadomi.

Jednym z nich są tzw. patostreamy. Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z tym pojęciem, wyjaśniamy. To zamieszczane w internecie materiały filmowe pełne przemocy fizycznej, słownej, wulgaryzmów, prezentujące patologiczne (jak sama nazwa wskazuje) i nieakceptowalne społecznie zachowania.

W najnowszym badaniu NASK „Nastolatki 3.0” 17% młodych respondentów potwierdziło, że jest odbiorcami takich treści. Dlaczego je oglądają? Z poprzedniej edycji raportu (2019 r.) wynika, że z wielu powodów – w tym z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, przez przypadek, albo w wyniku polecenia przez znajomego.

Co na to rodzice? Zdecydowana większość z nich (66%) zaprzecza, aby ich dzieci miały kontakt z takimi materiałami. Potwierdza to jedynie 12% respondentów. Co ciekawe, co piąty rodzic (20%) nie ma wiedzy na ten temat.

– Oglądanie patotreści szkodzi dzieciom – naraża na trudne emocje, zniekształca obraz relacji międzyludzkich, buduje fałszywe przekonania na temat rzeczywistości. Aby minimalizować negatywny wpływ takich treści na rozwój najmłodszych, rodzice powinni interesować się tym, co ich dzieci robią online, a także – tłumaczyć, dlaczego niektóre materiały w sieci nie służą młodym ludziom, nawet jeśli wydają się atrakcyjne i śledzą je lub komentują ich znajomi – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Jeśli dorośli uznają konkretny przekaz za niewłaściwy dla prawidłowego rozwoju czy bezpieczeństwa dziecka, powinni zareagować – zgłosić taki materiał administratorowi strony/serwisu oraz porozmawiać z synem lub córką o możliwych konsekwencjach kontaktu ze szkodliwymi treściami.

– Pamiętajmy też, że wśród nastolatków są nie tylko odbiorcy takich treści, ale także twórcy – dodaje Marta Witkowska.

Relacje online

Wśród najbardziej powszechnych ryzykownych zachowań nastolatków w sieci można wymienić także nawiązywanie kontaktu przez internet z nieznajomymi, czy przesyłanie swoich intymnych zdjęć innym osobom.

Internet, na niespotykaną wcześniej skalę, ułatwia kontakty. To z jednej strony ogromna wygoda w naszym codziennym życiu, a z drugiej – nowe ryzyka. Nigdy przecież nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie.

Z ostatniego raportu „Nastolatki 3.0” wynika, że 85,9% ankietowanych nie spotkało się z osobą dorosłą poznaną w internecie – dla porównania, w 2016 roku wskaźnik ten wyniósł 76,9%. Choć to znaczna większość, niepokoi fakt, że wśród nastolatków, którzy jednak zdecydowali się na takie spotkanie, prawie co czwarty nikogo o tym nie poinformował!

Kolejnym aspektem - nierozerwalnie związanym z okresem dorastania i potencjalnymi zagrożeniami w internecie – jest sexting, czyli przesyłanie swoich intymnych zdjęć. Jako zjawisko dotyczy wszystkich internautów – dla tych najmłodszych może być jednak najbardziej szkodliwy i wiązać się z najpoważniejszymi konsekwencjami.

Znaczna większość nastolatków (91,7%) deklaruje, że nie zdarzyło jej się otrzymać nagiego lub półnagiego zdjęcia za pośrednictwem internetu czy telefonu komórkowego. 96,9% zaprzecza z kolei, że wysłało tą drogą swoje intymne zdjęcia.

Choć odsetek wskazań przeczących jest wysoki, nie należy zapominać, że są osoby, które na tak zadane pytanie odpowiedziały twierdząco. Pamiętajmy też, że młodzi nie zawsze przyznają się do tego typu zachowań w sieci. Dlatego warto stale uczulać nastolatki na niebezpieczeństwa związane z dzieleniem się intymnymi materiałami online. Część takich treści – przesłanych zazwyczaj do zaufanej osoby – zostaje upubliczniona i staje się narzędziem cyberprzemocy.

Rodzicu, bądź świadomy

– Nastolatki często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą przynieść określone zachowania w sieci. Niewielkie doświadczenie życiowe i naturalnie - cechujące większość z nich - większa skłonność do podejmowania ryzyka, sprzyjają temu, że mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia znacznie częściej niż dorośli – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Niezależnie od zaobserwowanego w kolejnych edycjach badania „Nastolatki 3.0” spadku deklaracji zachowań ryzykownych przez młodych ludzi, nadal odnotowywane są różnice w ich odpowiedziach i wskazaniach rodziców. Co z tego wynika? Dorośli nie są w pełni świadomi, co ich dzieci robią w sieci.

A jak to zmienić? Rodzice, przede wszystkim – poszerzajcie swoją wiedzę na temat zagrożeń w sieci oraz tego, jak uchronić przed nimi najmłodszych. Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę GOV.pl/niezagubdzieckawsieci – regularnie publikujemy tam porady i wskazówki, które mogą Wam się przydać.

No i najważniejsze – jeszcze bardziej dbajcie o swoją relację z dzieckiem, a także jego higienę cyfrową i dobrostan psychiczny. Wspólne aktywności poza siecią i regularne rozmowy na pewno okażą się w tym pomocne.

Materiał: Cyfryzacja KPRM/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (7)

    Ahmed, w dniu 06-01-2022 19:51:44 napisał:

    Nie, no nie przesadzajcie, rodzice mają pełną kontrolę, przecie dzieci nie siedzą długo przed kompami, jedyne 9 godzin "nauczania" zdalnego w pełnym skupieniu i koncentracji. Potem jedyne 5 h sobie pograją z kolegami w ramach społecznej integracji. Nie jest źle, zły to jest Wirus! Z nim to trzeba walczyć, TYLKO z nim. Poza Nim nie ma nic.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kapusta młoda
3,99PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Schab b/k
14,44PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)