Gmina odrzuca propozycje prezesa oraz wnioski mieszkańców. „Musi być wola radnych i gminy”

fot. pow.
Mieszkańcy kilku ulic w Paterku złożyli do rady miejskiej petycję# ws. przejęcia przez gminę gruntów pod drogi. Uznano ją za bezzasadną. Tymczasem okazuje się, że właściciel drogi chciał nieodpłatnie przekazać te grunty gminie. Dlaczego gmina ich nie przejęła?
Pod koniec listopada 2021 roku rada sołecka w Paterku złożyła w imieniu mieszkańców petycję mieszkańców ulic Poziomkowej, Jagodowej i Malinowej wraz z ich podpisami. Czego dotyczyła? Mieszkańcy tego osiedla domów jednorodzinnych oczekiwali, że gmina dokona zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i przejmie te ulice pod drogi gminne. – Osiedle domów jednorodzinnych powstało na działkach wyodrębnionych z terenu nakielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Westalka”. Elementem wspólnym łączącym wszystkie posesje jest system dróg dojazdowych, który powiązany jest służebnością gruntową wobec właścicieli poszczególnych nieruchomości. Z aktu notarialnego wynika, że służebność wygasa z chwilą przejęcia przez gminę Nakło działek, a jednocześnie stanowiących drogi do każdej posesji. Parametry ulic nie kolidują z postanowieniami „Ogólnych zasad przejmowania dróg na mienie gminne” – wyjaśniają mieszkańcy w złożonej petycji, którzy oczekiwali przejęcia dróg osiedlowych przez gminę, które wówczas stałyby się drogami gminnymi. – Uważamy, że takie działanie wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców sołectwa, kształtowanie zasad ich współżycia społecznego, poprawę stanu sanitarnego, ochronę przeciwpożarową oraz porządek publiczny – stwierdzili składający petycję. Pismo było przedmiotem obrad komisji skarg, wniosków i petycji rady, a następnie poddane je pod głosowanie radnych rady miejskiej podczas grudniowej sesji. Komisja uznała petycję mieszkańców za bezzasadną. Dlaczego? – Właścicielem gruntów jest Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym Spółdzielnia Mieszkaniowa „Westalka” w Nakle. Nie jest zasadna zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ewentualnym przejęciu gruntów – wyjaśnił przewodniczący komisji, radny Antoni Żygowski. Wniosek mieszkańców nie przeszedł ze względów formalnych. Okazało się, że gmina otrzymała ofertę od spółdzielni w sprawie przejęcia gruntów.
Negatywnie na propozycję spółdzielni
Pod koniec października ubiegłego roku prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Westalka” Krzysztof Mikietyński złożył do burmistrza wniosek, zgodnie z którym zaproponował, aby gmina nieodpłatnie przejęła od spółdzielni działki w ciągu wspomnianych ulic pod drogi. Zresztą nie pierwszy raz. – Rozmowy z gminą prowadziliśmy już wcześniej. My tak naprawdę nie mamy już z tymi drogami za wiele wspólnego. Działki zostały kupione przez ludzi, więc rozmawialiśmy z gminą, żeby przejęła grunty pod drogi publiczne. Wiem, że też mieszkańcy zwracali się z takim wnioskiem, w końcu płacą podatki, trzeba im pomóc. Jednak to musi być wola radnych i gminy. Z mojej strony taka wola jest. Mogę pokryć koszty związane z przejęciem aktów notarialnych czy przygotowania innej dokumentacji, która będzie gminie potrzebna. Będziemy nadal prowadzić rozmowy w tej sprawie – zapewnił Mikietyński. Wniosek prezesa rozpatrywały komisje rady miejskiej pod koniec listopada. – Komisje na posiedzeniach zaopiniowały negatywnie złożony wniosek. Wobec powyższego sprawa zostaje rozpatrzona negatywnie – napisano w odpowiedzi do "Westalki". Co to właściwie oznacza? Po raz kolejny to, że gmina niechętnie tworzy nowe drogi publiczne, szczególnie tam, gdzie korzyść mają z tego zwykli mieszkańcy. Ustawowym zadaniem gminy jest dbałość o sieć dróg. Jeżeli powstaje nowe osiedle, na którym powstają kolejne domy i osiedlają się kolejni mieszkańcy, logiczne jest, że gmina powinna tworzyć nowe drogi i dbać o ich stan.
W przypadku osiedla w Paterku, gdzie właścicielem drogi nie jest gmina, mimo złożonej przez prezesa propozycji, gmina odrzuciła możliwość przejęcia dróg. Mieszkańcy w swoim interesie złożyli do rady petycję po to, aby gmina w ich imieniu przejęła grunty pod drogi. Nie wzięto jednak ich wniosków pod uwagę.
„Nie wyklucza przejęcia w przyszłości”
Jak wyjaśnił nam radny Żygowski, komisja rozpatrywała petycję pod kątem prawnym i obowiązujących procedur. Nie zwrócono uwagi na to, że mieszkańcy oczekiwali od gminy przejęcia dróg. – Mieszkańcy nie są właścicielami drogi, tylko spółdzielnia i Skarb Państwa. Jaki interes ma gmina w tym, aby przejąć drogi w nieuregulowanym stanie prawnym? Mamy takich dróg mnóstwo. Spółdzielnia nic z tymi drogami nie zrobiła. Nie wiem, czy mieszkańcy zdają sobie sprawę, ile nakładów byłoby potrzebne, żeby te drogi były przejezdne. Potrzeba by na to kilka milionów złotych. Spółdzielnia nie rozmawiała z gminą. Komisja pochyliła się nad tym od strony prawnej. Mimo wszystko w uzasadnieniu zaznaczyliśmy, że nie jest wykluczone przejęcie gruntów w przyszłości. To jednak zależy od spotkania spółdzielni z burmistrzem – przekazał radny. Dlatego też w uzasadnieniu odrzucenia petycji, napisano: "W obecnym stanie faktycznym petycję należy uznać za bezzasadną, co nie wyklucza w przyszłości przejęcia wskazanych gruntów".
Radni zagłosowali w większości za uznaniem skargi za bezzasadną. Od głosu wstrzymali się radna Anna Karolczak i radny Zdzisław Sell.
Źródło:
Czytaj również
- Wojewódzkie obchody święta strażaków. Wręczono medale i odznaczenia
- Ważna sesja nakielskiej rady. Absolutorium dla burmistrza udzielone
- Żołnierze z regionu wspierali forsowanie Wisły. Zdobyli nowe umiejętności
- Przy szkole powstanie siłownia zewnętrzna. Gmina musiała dołożyć 80 tys. zł
- Budowa dróg gminnych w Paterku. Umowa już podpisana
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
(czytaj więcej)Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.
(czytaj więcej)Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
(czytaj więcej)
Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad
Patio, w dniu 20-01-2022 15:01:23 napisał:
odpowiedz
Martynka , w dniu 20-01-2022 15:11:55 napisał:
odpowiedz
mgmn, w dniu 20-01-2022 15:39:31 napisał:
odpowiedz
wyborca, w dniu 20-01-2022 15:40:28 napisał:
odpowiedz
Prekomuna, w dniu 20-01-2022 16:19:30 napisał:
odpowiedz
ja/ty, w dniu 20-01-2022 16:55:09 napisał:
odpowiedz
Cnn, w dniu 20-01-2022 17:21:08 napisał:
odpowiedz
r-ek, w dniu 20-01-2022 19:46:14 napisał:
odpowiedz
Shrek, w dniu 20-01-2022 20:45:31 napisał:
odpowiedz
Paterczak, w dniu 20-01-2022 23:18:24 napisał:
odpowiedz
TAK, w dniu 21-01-2022 07:05:48 napisał:
odpowiedz
Monika, w dniu 21-01-2022 07:29:01 napisał:
odpowiedz
ZNP, w dniu 21-01-2022 11:12:33 napisał:
odpowiedz
Monika, w dniu 21-01-2022 12:23:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!