Dziś mamy 22 czerwca 2018, piątek, imieniny obchodzą:
17 maja 2017

Ginie coraz więcej pszczół. Rolniku pamiętaj o tych zasadach!

fot. PIORIN

fot. PIORIN

Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże # zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych.

Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

 • stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy; 
 • stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
 • używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu; 
 • nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty; 
 • wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
 • zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);
 • przestrzegać okresów prewencji;
 • nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s).


Przypadki stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin należy zgłaszać do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach posiadanych kompetencji prowadzą postępowania wyjaśniające przyczynę zatrucia pszczół i uczestniczą w pracach komisji powoływanych przez urząd gminy. Udział w komisji przedstawicieli różnych instytucji umożliwia całościowe rozpoznanie zaistniałej sytuacji.

materiał: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  nakielanka, w dniu 17-05-2017 22:43:44 napisał:

  Co tu dużo mówić niech zobaczą jak rolnik nie który pryska na rzepak godzina 17 pogoda dziś a nie kturzi jadą śmiało i gdzie tu mają być pszczoły on nie myśli o nich powinny być kary głupi telefo anonimowy do policji i oni powinni robić czy tak jest czy gdzie to się zgłasza

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (12)

  Burak, w dniu 17-05-2017 23:59:07 napisał:

  Najlepszy jest jeden gościu z Libelta w Kcynii, godzina 13 pełne słońce i leci. Mam tylko nadzieję ze to był jakiś stumulant wzrostu a nie żadne insektycydy. Karać zabierać dopłaty za jeden oprysk. Rolasy to nie są święte krowy. Nie chce ale muszę, jak można jechać prostestować ciągnikiem za 100-200tyś zł. że jest źle. ? ... kpina. AA i tak zamienię się z każdym rolnikiem który twierdzi że ma źle, wiecznie produkują poniżej opłacalności, to skąd Wy ku... macie kasę...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (11)

  m, w dniu 18-05-2017 00:59:54 napisał:

  bamber to bamber szkoda gadac o buraakach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  nn, w dniu 18-05-2017 21:19:06 napisał:

  dziś to samo pryskali w dzień po 16 i jak tu ma być dobrze

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Juzia, w dniu 18-05-2017 22:35:48 napisał:

  Temat jest o opryskach a nie kto ile ma...jakby nie patrzeć są opryski teraz takie że nie szkodzą owadom itp...a pomijając temat to gdyby nie dotację dla rolników i gdyby Unia nie dawała to większość już dawno sprzedała by wszystko!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Dr. X, w dniu 19-05-2017 08:25:13 napisał:

  Taka prawda, że Sadownicy i Rolnicy wkrótce będą prosić Pszczelarzy by Ci stawiali pasieki przy polach i sadach. Prosta sprawa jeżeli wyginą pszczoły w konsekwencji poleci cały łańcuszek. I sobie będzie mógł pryskać jeden z drugim jak i tak roślina nie zakwitnie, oczywiście rośliny owadopylne do których należy np. rzepak. I może się zdarzyć, że piękne żółte dywany znikną z naszego krajobrazu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  eetka, w dniu 19-05-2017 13:37:28 napisał:

  Dziś w Śmielinie godzina 12-sta w samo południe a rolników opryskujących pola masa!!!!!! I to nie tylko pszczoły chorują ale też i dzieci i starsze osoby!!!! Ludzie litości!!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  lach, w dniu 20-05-2017 20:11:07 napisał:

  Pestycydy i inne badziewia a także opryski chemiczne, które lecą z nieba tak nas pięknie niedługo urządzą , że będziemy się modlić o cud. Obudzmy się w końcu i wróćmy do natury...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż na każdą okazję
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Usta - powiekszanie
Żel UV 5ml
7,50PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)