Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 października 2021

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

- Z satysfakcją możemy mówić o naszym sukcesie, jakim jest ożywienie w Kujawsko-Pomorskiem zwyczaju wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości, którego nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i radosnej atmosferze. Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo Sił Zbrojnych. Również tego samego dnia Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową. To radosne wspominanie wydarzeń z 1918 roku, kiedy doszło do wyzwolenia się z rąk zaborców doszło po 123 latach niewoli.

W tym roku świętujemy 103. rocznicę odzyskania niepodległości z uroczystymi obchodami w całym regionie. Harmonogram uroczystości pojawi się wkrótce na naszej stronie. Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Finałowy Festiwal Gęsiny odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (6-7 listopada) na placu przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Pokazy i degustacje prowadzone przez znanych kucharzy, celebrytów takich jak prezenter i kucharz Karol Okrasa, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, prezenter pogody Jarosław Kret. W akcji zaprezentują się również uczestnicy programu MasterChef Junior: Kazik Józefowicz i Jagoda Łaganowska.

Na mieszkańców regionu oraz smakoszy gęsiny z całej Polski czekają konkursy, warsztaty i akcje specjalne poprzedzające finał na Jordankach. Jest to już tradycja, która dodatkowo ma uświetnić obchody rocznicy niepodległości.

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2021. Można je było wygrać w konkursach przeprowadzanych przez lokalne media.

Już w poniedziałek rusza konkurs plastyczny, wkrótce ogłoszony będzie także konkurs na najlepszą relację.

Najlepsi producenci gęsiny mogą zawalczyć o Złoty Półgęsek. Jest to nagroda przyznawana za najbardziej wyjątkowy produkt gęsinowy. To zapoczątkowane w 2012 roku prestiżowe wyróżnienie jest rozpoznawalne wśród hodowców i producentów gęsiny.

Lokale gastronomiczne z całej Polski mogą zgłaszać się do akcji ,,Czas na gęsinę”. Jest ona skierowana do restauratorów, którzy wprowadzą do swojego menu gęsinę, na co najmniej miesiąc.

Dla tych, którzy będą woleli pozostać w domach, zorganizowany będzie Wirtualny Ryneczek. W ofercie znajdą się produkty wystawców biorących udział w Festiwalu Gęsiny.

Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na naszej stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl.


Materiał: Beata Krzemińska / Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)