Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2019

Geo – Planeta w Krzywoustym. Uczniowie rozwiązywali zadania konkursowe

fot. Andrzej Kinderman

fot. Andrzej Kinderman

Ciekawą rozrywką umysłową, a jednocześnie sprawdzianem wiedzy i umiejętności #geograficznych jest Ogólnopolski Konkurs Geograficzny „Geo – Planeta”.

W tegorocznej edycji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego  w Nakle nad Notecią do konkursu zgłosiła się grupa 24 uczniów reprezentujących wszystkie poziomy kształcenia. We wtorek 26 listopada 2019 r. młodzi geografowie rozwiązywali zadania konkursowe składające się testu jednokrotnego wyboru (zawierającego 30 pytań) oraz części opisowej.

Młodzież musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyniki konkursu „Geo – Planeta” znane będą dopiero w drugim semestrze obecnego roku szkolnego, ale już teraz życzymy sukcesów wszystkim młodym geografom.

Uczestnictwo w konkursie przyczyniło się do popularyzacji i pogłębienia wiedzy z zakresu geografii fizycznej, regionalnej i społeczno-ekonomoicznej oraz kartografii. Młodzież do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Materiał: Andrzej Kinderman

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)