Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 grudnia 2017

Wyjątkowa wystawa w muzeum. Zwiedzający mogą swobodnie dotykać eksponatów

fot.MM

fot.MM

13 grudnia w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle zorganizowano wernisaż wystawy # „Dotyk”. To pierwsza z cyklu ekspozycji sensorycznych zaprezentowana w tej placówce.

Spośród zmysłów XXI wiek najmniej ceni dotyk. Jesteśmy społeczeństwem obrazu. Współczesne media, a zwłaszcza internet, przyzwyczaiły nas, że świat wystarczy tylko oglądać, aby przekaz był wiążący. Nasze prababcie nie wyobrażały sobie tego, by móc kupić cokolwiek nie dotykając tego wcześniej, nie sprawdzając jakości wykonania czy świeżości w przypadku produktów żywnościowych.

Ostatnie miejsce, które kojarzy się z wykorzystaniem tego zmysłu to muzeum. Pierwsze, czego uczymy się w kontakcie z tą instytucją to hasło: „Nie dotykać eksponatów!”.

W przypadku „Dotyku” nie możemy mówić o wystawie, bowiem z definicji wystawy się ogląda, a w tym przypadku można zaangażować nie tylko wzrok. Mamy do czynienia z projektem, który ma na celu obalenie stereotypu muzeum ukrytego za szklaną szybą gabloty.

Podczas pierwszej części goście muzeum mogli dotknąć i tym samym lepiej poznać różne rodzaje tkanin oraz obiekty z nich wykonane, w tym także obrazy. Po tkaninach można było zapoznać się z materiałami wykonanymi z drewna, kamienia oraz metalu. W drugiej części zaprezentowana została łazienka, kuchnia, salonik i fragment z przedmiotami różnymi. Odwiedzający muzeum mieli zatem szanse na przekonanie się, czym nasze babcie i prababcie prały, prasowały i gotowały. Dzięki tego typu wernisażom osoby słabo widzące lub takie, które potrzebują silniejszych bodźców, by poznawać świat, nie muszą bać się wizyty w muzeum. Wystawa potrwa do 1 marca 2018 roku.

 

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (6)

    zocha, w dniu 14-12-2017 11:56:13 napisał:

    Litości, znowu Starosta i p.Kinderman razem. Czy na tym polega ich praca, żeby robić to razem.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)