Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 października 2019

Wspominamy naszych zmarłych. Ich pożegnaliśmy w ciągu roku

fot. archiwum

fot. archiwum

„Ci, co odchodzą, wciąż z nami są...” - śpiewał Ryszard Rynkowski w swojej piosence o # takim samym tytule. Nadszedł ten czas, w którym ze szczególnością wspominamy zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Pochylmy się i nad znanymi osobami z powiatu nakielskiego, które już odeszły.

Śp. Janusz Ozimina
7 listopada 2018 roku w bydgoskim szpitalu zmarł dh Janusz Ozimina - wieloletni Komendant Gminny OSP w Sadkach. Urodził się 29 czerwca 1957 roku, do OSP wstąpił w roku 1978. W roku 1982 został naczelnikiem OSP Anieliny i funkcję tą pełnił do śmierci. Na początku lat 90. został wybrany członkiem Zarządu Gminnego OSP, a następnie Komendantem Gminnym OSP, od 1999 roku był członkiem Zarządu Powiatowego OSP. W czasie tej pełnej oddania społecznej służby był wielokrotnie odznaczany. Został pochowany w Dębowie.


Śp. Danuta Nitka
12 grudnia w wieku 63 lat zmarła Dorota Nitka. Była wieloletnim pracownikiem Urzędu Gminy w Sadkach od 16 lipca 1975 do 31 grudnia 2015. Rozpoczynała jako stażystka, następnie była młodszym instruktorem rolnym, inspektorem ds. zaopatrzenia emerytalnego rolników, kierownikiem referatów, sekretarzem gminy, kierownikiem USC i zastępcą wójta. Spoczęła w Sadkach.


Śp. Tadeusz Cwynar
Tadeusz Cwynar był znanym lokalnym rzeźbiarzem ludowym. Artystyczna technika, którą się posługiwał, to rzeźba w korzeniach drzew oraz płaskorzeźby, których inspiracją jest natura. Zasadniczymi motywami jego twórczości były zwierzęta, w szczególności ptaki. Przez mieszkańców Mroczy wspominany jest jako doskonały rzeźbiarz, ciepły człowiek, odporny na wszelkie zło, które chciałby ktokolwiek wyrządzić. Trudno było go wyprowadzić z równowagi i on sam nigdy nie powiedział na nikogo złego słowa, które mogłoby spowodować dysonans zewnętrzny.


Śp. Franciszek Domisiewicz
Franciszek Domisiewicz urodził się 4 stycznia 1932 roku. Pracował w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle w latach 1962 – 1985 pełniąc obowiązki wychowawcy, nauczyciela fizyki i kierownika internatu. Był wieloletnim opiekunem Szkolnego Kółka Fotograficznego, oddanym swojej pracy nauczycielem i inicjatorem wielu szkolnych akcji związanych ze strzelectwem sportowym oraz fotografiką. Zmarł niedługo po swoich 87. urodzinach - 14 stycznia 2019.


Śp. Kornelia Mruk-Horodecka
W wieku 41 lat zmarła nagle Kornelia Mruk-Horodecka - nauczycielka matematyki w szkole w Paterku i Olszewce. Jej współpracownicy wspominają ją jako naładowaną szczęściem po brzegi po kolejnym ukończonym biegu. Zawsze prawa, dbająca o środowisko, tolerancyjna dla inności, lubiąca aktywny wypoczynek. Podkreśla się, że była człowiekiem wyjątkowym, przede wszystkim kochającym ludzi i dbającym o świat, który zostawimy przyszłym pokoleniom. Pogrzeb odbył się 23 stycznia 2019 roku na cmentarzu w Nakle.


Śp. o. Zdzisław Pałubicki
O. Zdzisław Pałubicki urodził się 11 maja 1935 roku w Liniewie na Kaszubach, później zamieszkał w Nakle. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 23 maja 1959 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Pełnił funkcję wikarego w parafii w Szubinie, później był duszpasterzem w parafiach kaliskich. Był misjonarzem. Słowo Boże głosił w wielu krajach świata, a także często dla lokalnej społeczności. Tytuł „Honorowy Obywatel Nakła nad Notecią” nadała Rada Miejska w Nakle 27 września 2007 roku. Śp. o. Zdzisław Pałubicki zmarł w piątek, 15 lutego w wieku 84 lat w Kaliszu.


Śp. ks. Stanisław Różniak
Ks. Stanisław Różniak urodził się 17 kwietnia 1937 roku w Łodzi koło Sadek. Uczył się w miejscowej szkole podstawowej i w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Krzywoustego w Nakle. Podczas nauki w Nakle posługiwał jako ministrant w kościele pw. św. Stanisława BiM. W 1956 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Swoją kapłańską posługę rozpoczął od pracy na wikariacie w parafii w Kruszwicy. Pracował także we Wrześni, w parafii pw. Św. Trójcy w Bydgoszczy, w Janowcu Wielkopolskim, w Popowie-Ignacewie koło Gniezna. W 1983 roku został proboszczem w Rynarzewie, gdzie przebywał do swojej śmierci. Ostatnie lata życia ks. Różniaka były naznaczone chorobą i cierpieniem. Swoje doczesne życie zakończył w nocy z soboty na niedzielę 17 marca 2019 roku w szpitalu w Bydgoszczy.


Śp. Tadeusz Balcer
17 kwietnia w wieku 80 lat zmarł emerytowany funkcjonariusz straży pożarnej w Nakle Tadeusz Balcer. Swoją służbę pełnił przez ponad 30 lat. Pogrzeb śp. Tadeusza Balcera odbył się 20 kwietnia na cmentarzu parafialnym w Nakle.


Śp. Krystyna Daroń-Kur
Przez całe swoje życie zawodowe była nauczycielką historii Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mroczy. Dzieliła z nauczycielami i uczniami radości i smutki, służyła wsparciem i pomocą. Przed śmiercią poprosiła, by każdy, kto zechce uczestniczyć w jej ostatnim pożegnaniu, zamiast wiązanki kwiatów złożył datek do puszki na Hospicjum w Olszewce. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 10 maja na cmentarzu parafialnym w Mroczy.


Śp. Zygmunt Halkiewicz
Na początku maja zmarł śp. Zygmunt Halkiewicz – magister farmacji, wieloletni kierownik aptek, członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kcyni, radny I kadencji Rady Miejskiej w Kcyni, człowiek zaangażowany w życie społeczne całej gminy. Śp. Zygmunt Halkiewicz jest wspominany jako człowiek uczciwy, rozsądny, bardzo pracowity, otwarty, poszukujący, zaangażowany w życie społeczne swojej parafii – aktywny członek rady parafialnej i fundator żyrandoli w kościele pw. WNMP, zaangażowany w prace w fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych, bardzo aktywny członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, zaangażowany farmaceuta, otwarty na drugiego człowieka, autorytet dla wielu osób. Jako radny I kadencji, wybrany w wolnych wyborach samorządowych, był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Pogrzeb śp. Zygmunta Halkiewicza odbył się 8 maja 2019 w kościele poklasztornym w Kcyni. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kcyni.


Śp. Barbara Gajewska
W nocy 11 maja 2019 roku zmarła wieloletnia sołtys Samostrzela Barbara Gajewska. Była emerytowaną nauczycielką w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu. W ubiegłej kadencji była radną oraz przewodniczącą Rady Gminy Sadki. Miała 68 lat.


Śp. Stefan Kosiedowski
3 czerwca 2019 roku zmarł w Nakle, przeżywszy 87 lat, wybitny działacz niepodległościowej antykomunistycznej opozycji Stefan Kosiedowski. Podczas okupacji, jako mały chłopiec, był wraz z rodziną wywieziony na przymusowe roboty na teren III Rzeszy. Po okupacji hitlerowskiej, w okresie stalinowskim, już jako kilkunastoletni młodzieniec został skazany w Starogardzie Gdańskim na paroletnie pozbawienie wolności za konspiracyjną, niepodległościową działalność. Od pierwszych dni wprowadzenia stanu wojennego, przez cały czas w Nakle przy ulicy Dąbrowskiego 27 w Zakładzie Zegarmistrzowskim prowadzonym przez Stefana Kosiedowskiego funkcjonował punkt kontaktowy. Był działaczem niezłomnym, robiąc zawsze to, czego komunistyczna władza by sobie nie życzyła. Należał do ludzi, którzy przełamując barierę strachu, doprowadzili do odzyskania wolności i suwerenności narodu.


Śp. Andrzej Klawitter
Pod koniec czerwca zmarł Andrzej Klawitter - mieszkaniec Szubina, pisarz, satyryk, dziennikarz i wieloletni pracownik Szubińskiego Domu Kultury. Andrzej Klawitter urodził się 7 czerwca 1952 roku w Szamocinie. Znany był przede wszystkim jako pisarz. W jego dorobku znalazło się kilka powieści zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, np. „Zazdrośnik" czy „Śmierć i dziewczyna". Słynął z talentu satyrycznego i był za niego wielokrotnie nagradzany. W 2008 roku otrzymał Medal im. ks. Jana Kleina. Żył i tworzył w Szubinie, zmarł po przegranej walce z chorobą nowotworową.


Śp. ks. Jan Szurik
Ks. Jan Szurik urodził się 20 czerwca 1937 roku w Kosowie. Sakrament chrztu i bierzmowania przyjął Mroczy. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego podjął naukę w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1961 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie. Posługiwał w parafiach w Smogulcu, w Bydgoszczy, w Żerkowie, w Inowrocławiu, w Gnieźnie, w Mogilnie, w Strzelcach, w Słupach. Przed odejściem na emeryturę był proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Chomętowie. Ostatnie lata kapłańskiego życia spędził na terenie parafii św. Mikołaja w Mroczy.


Śp. Marek Kuczkowski
26 września zmarł Marek Kuczkowski. W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr B. Romanowskiego w Nakle pracował od 1991 roku jako pracownik magazynu, dozorca przystani wodnej i członek załogi statku m/s „Wł. Łokietek”. Marynarskie doświadczenie nabyte podczas trzyletniej służbie na Okrętach w Marynarce Wojennej RP przyczyniło się do pełnienia funkcji bosmana na statku szkolnym „Władysław Łokietek”, na którym pływał od samego początku. Przez wiele rejsów po śródlądowych drogach wodnych Polski i Niemiec uczył uczniów technikum żeglugi śródlądowej i studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie prac bosmańskich, porządku, dyscypliny i odpowiedzialności, dopóki nie zachorował. Był aktywnym działaczem Ligii Morskiej i Rzecznej za swoją działalność otrzymał srebrny medal z rąk Prezesa LMiR kpt.ż.w. dr. Andrzeja Królikowskiego w maju tego roku.


Śp. Jan Polewczyński
7 października zmarł Jan Polewczyński. Przez całe swoje życie związany był z Kcynią. Jako pedagog, nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, aktywny społecznik, miłośnik lokalnej kultury i sportu, a przede wszystkim niestrudzony propagator wiedzy o Janie Czochralskim. Uczestnik ponad 100 zjazdów absolwentów kcyńskiego liceum. Do końca aktywny i zaangażowany w sprawy gminy. Radny Rady Miejskiej I i II kadencji. W 2017 roku Rada Miejska w Kcyni przyznała mu tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Kcynia".

Oceń artykuł: 19 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Ojoj, w dniu 01-11-2019 11:52:44 napisał:

    Dorota Nitka

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    ???? , w dniu 01-11-2019 15:32:45 napisał:

    Danuta czy Dorota?

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Jacek, w dniu 01-11-2019 17:20:44 napisał:

    Nasza Kornelia

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (17)

    uczennica, w dniu 01-11-2019 19:23:30 napisał:

    Szkoda, że niektórzy nie wiedzą co Pan Polewczyński robił, jak traktował uczniów gdy pracował w szkole.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (11)

    B1, w dniu 01-11-2019 19:37:51 napisał:

    O zmarłych mówi się dobrze albo się milczy. Cześć ich pamięci ***

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Patrycja , w dniu 02-11-2019 08:26:37 napisał:

    Pani Kornelia pamiętam ja jak była nauczycielka w szkole podstawowej w paterku i uczyła matematyki dzieci między innymi też miała okazję uczyć moja córkę. Naprawdę ambitna mądra nauczycielka do serca przytul szkoda że tak nagle opuściła nas.

    odpowiedz

    • -13 (17)

    pendeho, w dniu 02-11-2019 10:12:29 napisał:

    Wystawa komunistów PRL.

    odpowiedz

    • 6 (10)

    Nina, w dniu 02-11-2019 12:36:43 napisał:

    Zapomnieliście wspomnieć o wspaniałym trenerze naszych dzieci Jacku Jaskólskim [*]

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Pukpuk, w dniu 03-11-2019 07:41:26 napisał:

    Pracowity uczciwy Santo subito

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)