Dziś mamy 22 marca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

18 lutego 2025

Ratunek dla ośrodków medycyny pracy. Sejmik zdecydował o połączeniu

fot. UMWKP

fot. UMWKP

Na poniedziałkowym (17 lutego) posiedzeniu sejmik # przyjął uchwałę o połączeniu funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy w jedną strukturę z poradniami w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, a także podsumowanie wydarzeń naszego Roku Kobiet Odważnych.

Przygotowywana fuzja, której efektem będzie powołanie regionalnego Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Medycyny Pracy (KPOMP), pozwoli na ujednolicenie i podwyższenie standardów świadczonych usług medycznych, poszerzenie oferty badań diagnostycznych oraz obniżenie kosztów (według szacunków o 900 tys. złotych rocznie, co powinno zapewnić jednostce płynność finansową) przy niezmniejszonym poziomie zatrudnienia personelu medycznego i większej dostępności świadczeń. W debacie przed głosowaniem podkreślano m.in., że chodzi wyłącznie o połączenie administracyjne, a decyzja o połączeniu jest związana ze złą sytuacją finansową ośrodków w Bydgoszczy i Włocławku.

Zabierając głos w imieniu zarządu województwa marszałek Piotr Całbecki zapowiedział poważną inwestycję modernizacyjną w poradniach KPOMP w Bydgoszczy. Ponownie też podkreślił, że zmiana organizacyjna struktury wojewódzkiej służby medycyny pracy doprowadzi m.in. do poprawy dostępności i poszerzenia jej oferty. Skarbnik województwa Paweł Adamczyk poinformował, że nowa instytucja nie przejmie deficytu finansowego obecnych WOMP-ów, zostanie on pokryty z budżetu województwa.

Ideą ubiegłorocznego wojewódzkiego Roku Kobiet Odważnych było oddanie hołdu wszystkim związanym z naszym regionem znanym i nieznanym odważnym kobietom, żyjącym dawniej i współcześnie, ze szczególnym uwzględnieniem tych postaci, które miały i mają istotny wpływ na rzeczywistość i bieg historii.


Sejmik zatwierdził darowiznę na rzecz gminy Świecie niewielkiej działki należącej do Wojewódzkiego Szpitala Zdrowia Psychicznego (z przeznaczeniem na rozbudowę lokalnego środowiskowego domu samopomocy) i korektę wysokości opłat za egzaminy na prawo jazdy (chodzi o niewielkie podwyżki związane przede wszystkim z inflacją) oraz nowelizację regulaminu stypendiów uczniowskich w marszałkowskim programie „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa magazynów
Budowa hal
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)