Dziś mamy 27 maja 2020, środa, imieniny obchodzą:

19 lipca 2018

Pracowite wakacje "Krajny". Zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu

Fot. Patrycja Rynkiewicz

Fot. Patrycja Rynkiewicz

Sezon wakacyjny w pełni, jednak dla Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” to czas wytężonej, ale i # przyjemnej pracy.

W dniach od 7 do 12 lipca Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" przebywał w Czarnogórze w miejscowości Budva, gdzie uczestniczył w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „Biserno More”. Oprócz reprezentantów Polski, na festiwalu obecne były również zespoły z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Turcji i Grecji.

Koncert festiwalowy odbył się 10 lipca, a zgromadzonej publiczności ZPiT „Krajna” zaprezentował się w odsłonie kaszubskiej. Jest to bardzo żywiołowa suita taneczna, z dużą ilością ciekawych figur charakterystycznych dla tańców kaszubskich, takich jak: Kowal, Koseder, czy Dżek, który został brawurowo wykonany przez męską część zespołu. Występowi towarzyszyła również prezentacja instrumentu typowego dla Kaszub – burczybasu. Całość koncertu została nagrodzona dużymi brawami.

Udział w festiwalu to nie tylko koncerty, ale i okazja do integracji i wymiany doświadczeń z innymi zespołami, przede wszystkim zaś do promocji gminy oraz naszej lokalnej kultury. Podczas festiwalu członkowie zespołu prezentowali stroje z regionu historycznej Krajny oraz krajeńskie melodie i przyśpiewki. Ponadto rozdawali materiały informacyjno-promocyjne o Nakle nad Notecią. Przywiezione pamiątki podarowane zaś zostały pozostałym zespołom uczestniczącym w festiwalu.

Członkowie „Krajny” z przyjemnością wspominają również wspólnie spędzone wieczory z innymi polskimi zespołami: Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespołem Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Spotkaniom tym towarzyszył śpiew, taniec i ludowa muzyka, co dało „Krajnie” możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu kultury tych regionów.

Podczas pracowitego wyjazdu członkowie Zespołu znaleźli również odrobinę czasu na wypoczynek na pięknych skalistych plażach Czarnogóry, rejsy statkiem i kąpiele słoneczne i morskie.

Udział Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” w czarnogórskim festiwalu był możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez Stowarzyszenie Krajna od Gminy Nakło nad Notecią w ramach otwartego konkursu ofert w wysokości 5 000,00 zł oraz technicznemu wsparciu Nakielskiego Ośrodka Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego. W realizowanym projekcie „Krajna znana nie tylko na Bałkanach…” zaplanowany został również Konkurs Wiedzy o Krajnie, który odbędzie się na jesień.

materiał: Agata Minda

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 69 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)