Dziś mamy 13 listopada 2019, środa, imieniny obchodzą:

19 lipca 2018

Pracowite wakacje "Krajny". Zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu

Fot. Patrycja Rynkiewicz

Fot. Patrycja Rynkiewicz

Sezon wakacyjny w pełni, jednak dla Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” to czas wytężonej, ale i # przyjemnej pracy.

W dniach od 7 do 12 lipca Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" przebywał w Czarnogórze w miejscowości Budva, gdzie uczestniczył w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca „Biserno More”. Oprócz reprezentantów Polski, na festiwalu obecne były również zespoły z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Turcji i Grecji.

Koncert festiwalowy odbył się 10 lipca, a zgromadzonej publiczności ZPiT „Krajna” zaprezentował się w odsłonie kaszubskiej. Jest to bardzo żywiołowa suita taneczna, z dużą ilością ciekawych figur charakterystycznych dla tańców kaszubskich, takich jak: Kowal, Koseder, czy Dżek, który został brawurowo wykonany przez męską część zespołu. Występowi towarzyszyła również prezentacja instrumentu typowego dla Kaszub – burczybasu. Całość koncertu została nagrodzona dużymi brawami.

Udział w festiwalu to nie tylko koncerty, ale i okazja do integracji i wymiany doświadczeń z innymi zespołami, przede wszystkim zaś do promocji gminy oraz naszej lokalnej kultury. Podczas festiwalu członkowie zespołu prezentowali stroje z regionu historycznej Krajny oraz krajeńskie melodie i przyśpiewki. Ponadto rozdawali materiały informacyjno-promocyjne o Nakle nad Notecią. Przywiezione pamiątki podarowane zaś zostały pozostałym zespołom uczestniczącym w festiwalu.

Członkowie „Krajny” z przyjemnością wspominają również wspólnie spędzone wieczory z innymi polskimi zespołami: Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespołem Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Spotkaniom tym towarzyszył śpiew, taniec i ludowa muzyka, co dało „Krajnie” możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu kultury tych regionów.

Podczas pracowitego wyjazdu członkowie Zespołu znaleźli również odrobinę czasu na wypoczynek na pięknych skalistych plażach Czarnogóry, rejsy statkiem i kąpiele słoneczne i morskie.

Udział Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” w czarnogórskim festiwalu był możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez Stowarzyszenie Krajna od Gminy Nakło nad Notecią w ramach otwartego konkursu ofert w wysokości 5 000,00 zł oraz technicznemu wsparciu Nakielskiego Ośrodka Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego. W realizowanym projekcie „Krajna znana nie tylko na Bałkanach…” zaplanowany został również Konkurs Wiedzy o Krajnie, który odbędzie się na jesień.

materiał: Agata Minda

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 69 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)