Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2017

Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej. Poruszono wiele problemów

fot. MM

fot. MM

W poniedziałek, 11 grudnia w sali Urzędu Miejskiego w Kcyni odbyło się posiedzenie # Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Zebranych członków rady, wiceburmistrz gminy Kcynia Bognę Adamską oraz delegatów powitał Przemysław Lepert, który przedstawił porządek obrad. Podczas posiedzenia poruszono wiele istotnych dla rolników problemów.

Omówiono kwestię sytuacji rolnictwa na terenie województwa. Rozważaniom poddano także kwestię komisji klęskowych, które w ostatnim czasie borykają się z problemami.

Pod ocenę komisji klęskowych zostały złożone 952 wnioski. Członkowie komisji intensywnie pracują i cały czas wydają decyzje dotyczące warunków oraz wysokości przyznawanej rolnikom pomocy. Łączna powierzchnia strat, które ponieśli rolnicy wyniosła zgodnie ze złożonymi wnioskami 11 tys. 747 ha. Straty w lasach wyniosły 412 ha. Zniszczonych budynków gospodarczych zgłoszono 816.

Na dzień dzisiejszy łączna suma udzielonej pomocy wyniosła ponad 10 mln 258 tys. zł.

Złożonych oraz zatwierdzonych przez Izbę wniosków obszarowych jest obecnie około 60. Rolnicy nie muszą się obawiać, zgodnie z deklaracjami wypłaty od wydanych decyzji dotyczących wniosków klęskowych zostaną one  zrealizowane do końca roku. W przypadku dopłat obszarowych, wypłaty pozostałych 30% od złożonych wniosków mają być generowane z końcem marca przyszłego roku. 

Sporo miejsca poświęcono także zmianom, które mają nadejść w kwestii możliwości składania wniosków do ARMiR przez rolników oraz udzielania im pomocy w ich wypełnianiu. Pojawiły się propozycje, że od przyszłego roku rolnicy będą mieli możliwość internetowego wypełniania wniosków.

Następnie, głos zabrali przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa-Rolniczego w Minikowie. W 2017 roku KPODR udzielił około 2600 porad i informacji rolnikom. Przeprowadzono 432 lustracje polowe związane z klęskami po nawałnicy oraz po gradobiciach i deszczach nawalnych. Na terenie powiatu utworzono siedem komisji  klęskowych - Klęska trochę zdezorganizowała pracę ośrodka - przyznał jeden z przedstawicieli KPODR, który jednocześnie poinformował, że członkowie komisji odwiedzający zniszczone tereny rolnicze nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Dodatkowo, w 2017 roku 811 KPODR podpisał umów na różne oszacowania z rolnikami - biznesplany, wnioski obszarowe, czy na inwestycje modernizacyjne. Dodatkowo, KPODR otrzymał  od rolników ponad 400 zleceń z rozliczeń VAT w gospodarstwach. W mijającym roku zorganizowano 205 szkoleń dla rolników, w których uczestniczyło 1247 osób. Szkolenia dotyczyły m.in. wypełniania wniosków obszarowych, bioasekuracji, nowych odmian zbóż, rzepaku. Na pr5zyszły rok ODR ma kilka planów. Przede wszystkim ośrodek ma zamiar przystąpić  do przetargów na organizowanie szkoleń dla rolników i na korzystanie z usług doradczych.

Wspomniano także o planowanym wprowadzeniu zakazu przeprowadzania uboju rytualnego oraz zakazie hodowli zwierząt futerkowych, który w ostatnim czasie wzbudza wiele kontrowersji. Zdaniem uczestników posiedzenia ustawa zakazująca hodowli jest bardzo szkodliwa gospodarczo a jej wprowadzenie będzie miało bardzo poważne negatywne konsekwencje.

Dyskutowano także nad złą sytuacją hodowców bydła i trzody oraz nad problemami rolników, którzy mają średnie i małe gospodarstwa. 

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 12 (12)

    nie to nie ja :P, w dniu 13-12-2017 07:33:19 napisał:

    Lowelasy na profilowynm :D

    odpowiedz

    • 8 (8)

    JohnDeere, w dniu 13-12-2017 12:03:45 napisał:

    A gdzie naczelny bamber powiatowy i jednocześnie boss psl. Jak u niego z uprawami. Kilkanaście lat temu farmer Piotr z Rozwarzyna użyczał mu Ursusa do uprawy poletka kartofli. Pytam się czy wreszcie dorobił się swojego traktora, czy znalazł innego człowieka do spółki. Przezucil się z kartoflii na buraki cukrowe czy kukurydzę. Mam nadzieję, że nie zdradził chłopskiego rzemiosła i nie zasiał trawnika i nie posadził tuji.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    admin, w dniu 13-12-2017 13:37:21 napisał:

    Naruszenie zasad przez IP: 95.160.159.xx; Pkt. 8. ....nie występuj w dyskusji pod różnymi nickami/nazwami. Komentarze usunięto. http://www.powiat24.pl/Zasady_zamieszczania_komentarzy,16176.html ………………………...…………. Dekalog internauty …………...…..……..………... 1. Przystępując do dyskusji pisz na temat. 2. Nie wysyłaj materiałów i linków reklamowych, ani nie spamuj. 3. Dbaj o poprawność i czystość języka swoich wypowiedzi. 4. Nie atakuj i nie obrażaj innych uczestników dyskusji. Nie zamieszczaj treści wulgarnych, obscenicznych, nienawistnych, agresywnych, dyskryminujących i innych tego rodzaju. 5. Do innych uczestników dyskusji zwracaj się po nicku lub po imieniu, nigdy samym nazwiskiem. 6. Jeśli dyskusja ma dotyczyć tematów prywatnych, nie prowadź jej publicznie. 7. Nie naruszaj prywatności innych - życie prywatne to świętość. 8. Nie podszywaj się pod innych i nie występuj w dyskusji pod różnymi nickami/nazwami. 9. Ignoruj użytkowników nastawionych na wywołanie kłótni i dezorganizację dyskusji. 10. Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innych osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    kk, w dniu 15-12-2017 08:20:21 napisał:

    Znalezione na powiat24 w temacie „Agresja w języku” tematem wykładu. Prelegentem był dr hab. Leszek Teuszsą.......... z całą pewnością wulgaryzmy, natomiast łagodniejszą formą werbalnej przemocy jest lekceważenie często połączone z odmową np. wspólnego działania. ........... przykładem agresji językowej może być też ironia ............ Zwrócił uwagę, że dużą rolę w kontekście agresji słownej odgrywa nie tylko treść wypowiedzi, ale również jej forma..... I tutaj mamy przykład władzy nakielskiej m.in. na sesji rady albo w pisaniu listów do redakcji. Znacie go? Prawda?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Budowa hal
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)