Dziś mamy 17 stycznia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

28 lipca 2018

Minister rolnictwa w woj. kujawsko-pomorskim. Tematem spotkań był Plan dla wsi

fot. MRiRW

fot. MRiRW

Omówienie Planu dla wsi to główny temat wczorajszych spotkań ministra Jana #Krzysztofa Ardanowskiego podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim.

–  Program wskazuje czym w najbliższych latach ma się zajmować rolnictwo i na czym będzie polegała aktywna rola państwa w tym obszarze. Nie będzie się ono wycofywało z odpowiedzialności za rolnictwo, będzie odgrywało aktywną rolę na rynkach rolnych. Chcemy odtworzyć z majątku skarbu państwa możliwość wpływania na ten rynek – informował minister dodając, że spółki państwowe będą połączone w grupę holdingową.

Podczas spotkania w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., minister Ardanowski odnosząc się do planów dotyczących powstania Narodowego Holdingu Spożywczego poinformował, że w skład holdingu, oprócz KSC, mają wejść inne podmioty Skarbu Państwa − spółka Elewarr oraz rynki hurtowe. Elewarr posiada duże magazyny zbożowe. Natomiast rynki hurtowe powinny nie tylko zajmować się wynajmem powierzchni handlowej, lecz także być bardziej aktywne na rynku rolnym. W holdingu znajdzie się także około 40 gospodarstw Skarbu Państwa, o łącznej powierzchni około 100 tys. ha, którymi zarządza KOWR.

Firmy zrzeszone w Narodowym Holdingu Spożywczym będą prowadziły skup, wskakując poziom cen możliwych do utrzymania na rynku. − Celem jest stabilizowanie polskiego rolnictwa, rozwój jego produkcji, a nie duszenie tego rolnictwa, co miało miejsce przez lata − podkreślił minister Ardanowski i dodał, że  KSC będzie ważnym komponentem holdingu.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył także w posiedzeniu Zespołu Doradczego ds. Wsi i Rolnictwa wojewody kujawsko-pomorskiego, które prowadził wicewojewoda Józef Ramlau. Rozmawiano m.in. o stratach w rolnictwie spowodowanych suszą oraz działaniach podejmowanych na rynkach rolnych.

Jan Krzysztof Ardanowski zauważył, że województwo kujawsko-pomorskie zostało szczególnie dotknięte przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, gdyż występują tu one od kilku lat. − Kończą się szacunki związane z suszą. Chciałem, żeby zakończyły się w ubiegłą sobotę, ale okazuje się, że nadal są gminy, które szacują. Niektórzy rolnicy decydują się jeszcze zgłaszać swoje starty. Na podstawie protokołów od wojewodów zbilansujemy straty i Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu określi zarówno wielkość potrzebnych środków, jak również narzędzia wsparcia – powiedział minister rolnictwa.

− Nikt z rolników, poszkodowanych, przecież nie z własnej winy, nie zostanie pozostawiony pomocy − podkreślił minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa poinformował, że w skali kraju dotychczas oszacowane straty dotyczą ok. 2 mln hektarów.

Podczas spotkania minister Ardanowski mówił także o zapewnieniu rolnikom, szczególnie tym z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w lokalnym rynku konsumenckim.

− Chcemy udrożnić rolnikom kanały sprzedaży. Dogodną formą sprzedaży, szczególnie dla małych gospodarzy, ma być sprzedaż bezpośrednia rozszerzona m.in. o sklepy, restauracje i agroturystykę. Zwiększona zostanie kwota wolna od podatku, która pozwoli rolnikowi pozostać płatnikiem podatku rolnego. Będzie to kwota 40 tys. zł. Udogodnienia planowane są dla hodowców bydła mięsnego – m.in. odejście od planowanego zakazu uboju rytualnego, tak, aby móc sprzedawać mięso także do krajów muzułmańskich. Nie będzie też zakazu chowu zwierząt futerkowych, ale fermy zostaną objęte szczególnym nadzorem  i systemem certyfikacji. Zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła. Działamy w kierunku zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych − mówi szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, że dla województwa kujawsko-pomorskiego, ważny będzie program poprawy żyzności gleb oraz retencji wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Wszystkie te działania dają szansę ustabilizowania rynku i uzyskiwania przyzwoitych dochodów z produkcji rolnej – podsumował minister Ardanowski dodając, że będzie dążył do tego, aby głównym źródłem dochodów rodników było to, co wyprodukują i sprzedadzą.

materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    Plan dla Polski a wieś to też, a przede wszystkim Polska, w dniu 28-07-2018 12:19:35 napisał:

    Wskazana jest zmiana ustawy 300 hektarowe gospodarstwo nie jest gospodarstwem rodzinnym. Wskazana jest parcelacja i zasilenie ziemią w ramach parcelacji małych gospodarstw rodzinnych. Wskazana jest repolonizacja gruntów rolnych i leśnych. Wskazana jest transformacja gruntów rolnych i leśnych na rzecz rolników małorolnych z likwidacją latyfundiów. Wskazana jest repolonizacja przemysłu rolno-spożywczego. Wskazany jest rzetelny i adekwatny udział rolnika polskiego w dochodach z produkcji rolnej i rynku obrotu żywnością. Wskazane jest reagowanie na manipulacje na rynku żywności, produkcji płodów rolnych i przetwórstwa rolnego kosztem rolnika i Państwa Polskiego.Wskazane działanie w interesie polskiego rolnika właściciela gospodarstwa rolnego nie mylić z obszarnikiem, spółką rolnikiem z " warszawki" A potem dopiero agroturystyka i chocki klocki z odnową wsi.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nowoczesny styl
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Zabiegi dla panów
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Kanapa
Przewóz krajowy
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)