Dziś mamy 10 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

20 lutego 2019

Eksport roślin z naszego województwa. Posiadamy coraz więcej paszportów roślin

fot. pow.

fot. pow.

Przedsiębiorcy muszą posiadać świadectwa fitosanitarne w przypadku # eksportu, lub reeksportu roślin, produktów roślinnych, lub przedmiotów z Polski do krajów trzecich (poza UE).

Są to dokumenty potwierdzające stan zdrowotności eksportowanych towarów. Zasady ich wystawiania określa prawo polskie i międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów państw przeznaczenia przesyłki.

Na terenie naszego województwa dokumenty takie przedsiębiorcy otrzymują od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

W 2018 roku wydanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało 653 świadectwa fitosanitarne dla roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wywożonych do ok. 47 krajów spoza Unii Europejskiej. Były to najczęściej Białoruś, Ukraina, Federacja Rosyjska, Kazachstan. Zdarzały się również takie kraje jak: Australia, Filipiny, czy Japonia.

Polscy producenci i handlowcy mogą prowadzić swobodny obrót materiałem roślinnym na terenie krajów Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak braku kontroli. W przypadku wielu gatunków konieczne jest paszportowanie roślin.

Paszport roślin jest dokumentem, który powinien towarzyszyć każdej sprzedawanej partii roślin, dzięki niemu możliwa jest identyfikacja miejsca pochodzenia roślin. W tym celu prowadzimy również rejestr przedsiębiorców.

W 2018 roku zarejestrowanych było w nim 3759 podmiotów, dla których wydano łącznie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 205 243 szt. paszportów roślin.

materiał: Marcin Wroński

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Szafy przesuwne
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)