Dziś mamy 13 grudnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

20 lutego 2019

Eksport roślin z naszego województwa. Posiadamy coraz więcej paszportów roślin

fot. pow.

fot. pow.

Przedsiębiorcy muszą posiadać świadectwa fitosanitarne w przypadku # eksportu, lub reeksportu roślin, produktów roślinnych, lub przedmiotów z Polski do krajów trzecich (poza UE).

Są to dokumenty potwierdzające stan zdrowotności eksportowanych towarów. Zasady ich wystawiania określa prawo polskie i międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów państw przeznaczenia przesyłki.

Na terenie naszego województwa dokumenty takie przedsiębiorcy otrzymują od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

W 2018 roku wydanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało 653 świadectwa fitosanitarne dla roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wywożonych do ok. 47 krajów spoza Unii Europejskiej. Były to najczęściej Białoruś, Ukraina, Federacja Rosyjska, Kazachstan. Zdarzały się również takie kraje jak: Australia, Filipiny, czy Japonia.

Polscy producenci i handlowcy mogą prowadzić swobodny obrót materiałem roślinnym na terenie krajów Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak braku kontroli. W przypadku wielu gatunków konieczne jest paszportowanie roślin.

Paszport roślin jest dokumentem, który powinien towarzyszyć każdej sprzedawanej partii roślin, dzięki niemu możliwa jest identyfikacja miejsca pochodzenia roślin. W tym celu prowadzimy również rejestr przedsiębiorców.

W 2018 roku zarejestrowanych było w nim 3759 podmiotów, dla których wydano łącznie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego 205 243 szt. paszportów roślin.

materiał: Marcin Wroński

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nadanie modnej linii
Sprawdzanie geometrii kół
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Jadalnia / pokój dzienny
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Czekasz na paczkę od Mikołaja? Odbierz ją z mObywatelem

W emocjach i przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, a na pewno o # dowodzie osobistym. Pamiętajcie: idąc na pocztę po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Waga dziecka w pierwszych miesiącach życia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

To, ile niemowlę waży, potrafi powiedzieć bardzo wiele o stanie jego zdrowia i o tym, #czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo. Dlatego chcąc w porę zapobiegać ewentualnym problemom zdrowotnym dziecka tak ważne jest, żeby systematycznie kontrolować jego wagę. Porad udziela położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Święta z kredytem lub pożyczką? Na co warto zwrócić uwagę

Okres świąteczno-noworoczny oznacza dla wielu osób spotkania z # rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)