Dziś mamy 7 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

24 lipca 2019

Bakteria zgnilca amerykańskiego pszczół. Występowanie w naszym powiecie

fot. archiwum

fot. archiwum

22 lipca Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy - Oddział Terenowy we # Włocławku przeprowadził badania laboratoryjne w 14 próbach plastrów z czerwiem, pochodzącym z gospodarstwa pasiecznego zlokalizowanego w miejscowości Kosowo (gmina Mrocza).

W pobranych próbkach stwierdzono obecność bakterii Paenibacillus larvae, czyli zgnilca amerykańskiego pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół jest zakaźną i zaraźliwą chorobą larw pszczelich, powodującą duże straty w produkcji pszczelarskiej. Zastosowanie określonych środków jest niezbędne do zwalczenia tej choroby i niedopuszczenia do jej rozprzestrzenienia.

Za obszar występowania zgnilca amerykańskiego pszczół lub jego zapowietrzenia uznaje się miejscowości: Orle, Orlinek, Jadwigowo, Białowieżę, Mroczę, Ostrowo, Kaźmierzewo, Matyldzin, Krukówko, Drążno, Wyrzę, Samsieczynek, Kosowo, Modrakowo, Kozią Górę Krajeńską.

Bakteria występuje także w Sucharach, Karnówku, Trzeciewnicy, Chrząstowie, Olszewce, Małocinie (gm. Nakło) oraz w Dębowie i Broniewie (gm. Sadki).

W miejscach, gdzie występuje zgnilec amerykański pszczół nakazuje się:
- umieścić przy drogach na granicy okręgu czytelne i trwałe tablice z napisem „Uwaga zgnilec amerykański pszczół obszar zapowietrzony”,
- przeprowadzić przegląd wszystkich pasiek,
- zgłaszać służbom weterynaryjnym lub organom administracji samorządowej gmin wszystkie przypadki podejrzenia wystąpienia zgnilca amerykańskiego pszczół w pasiekach.

Oraz zakazuje się:
- przemieszczania, bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nakle nad Notecią rodzin pszczelich, matek pszczelich, pszczół, pni pszczelich, plastrów, produktów pszczelich, uli i ich wyposażenia bezpośrednio z pasiek oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece,
- pozyskiwania produktów pszczelich od rodzin pszczelich podejrzanych o chorobę,
- organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Osoby, które naruszą nakazy i zakazy, o jakich mowa wyżej mogą podlegać odpowiedzialności karnej na zasadach określonych w ustawie o ochronie zdrowia i życia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (10)

  rolnik, w dniu 24-07-2019 16:07:25 napisał:

  Czyli koniec przydomowych pasiek, z urzędu do likwidacji. A w zamian sztuczny miód bardzo zdrowy z lokalnych supermarketów ewentualnie kombinowany z krajów Unii Europejskiej z dodatkiem tablicy Mendelejewa. Super

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (7)

  Ja, w dniu 24-07-2019 16:54:36 napisał:

  O BATERI pszczół jeszcze nie słyszałam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (8)

  murzyn, w dniu 24-07-2019 22:51:12 napisał:

  a pszczelarze mówili że rolnicy trują i co?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Konsument miodów, w dniu 24-07-2019 23:23:17 napisał:

  Na jakiej podstawie stwierdzono tę groźną dla pszczół chorobę w ww. miejscowościach. Znów wzięcie będą miały miody z wykpiewającym polskiego konsumenta napisem: "Mieszanka miodów pochodząca z krajów UE oraz z krajów spoza UE". - inaczej rzecz ujmując nie wiadomo skąd!

  odpowiedz

  • -3 (5)

  piotr, w dniu 25-07-2019 12:10:33 napisał:

  proszę podać nazwisko autora -kto rozpowszechnia nieprawdę,,,,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Narożniki
Siłownia
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)