Froterka do podłóg drewnianych: czy warto ją mieć?
fot. powierzone
Drewniane podłogi to symbol estetyki i trwałości. Jednak, aby zachować ich nienaganny wygląd na# wiele lat, należy odpowiednio je pielęgnować. Jednym z najlepszych narzędzi do realizacji tego zadania jest froterka do podłóg drewnianych. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest froterka?
Froterka to łatwe w obsłudze urządzenie do czyszczenia, polerowania i konserwacji różnych powierzchni podłogowych, w tym wykonanych z drewna. Pozwala w krótkim czasie i bez wysiłku przywrócić podłogom blask i sprawić, że będą wyglądały jak nowe. Za pomocą froterki do podłóg drewnianych możemy usunąć z nich zabrudzenia, lżejsze zarysowania i inne niedoskonałości.
Dodatkowo froterowanie może ochronić posadzkę przed uszkodzeniami (mechanicznymi i chemicznymi) oraz wnikaniem zabrudzeń i wilgoci. To z kolei wydłuży jej żywotność oraz sprawi, że wygląd drewnianej podłogi pozostanie świeży i estetyczny na dłużej.
Jak działa froterka do podłóg drewnianych?
Froterka do podłóg drewnianych, jaką ma w swojej ofercie na przykład firma Kärcher, działa na zasadzie mechanicznego ruchu padów polerskich, znajdujących się w jej głowicy. Obracają się one z dużą prędkością, wcierając w posadzkę dedykowany jej środek pielęgnacyjny, który wcześniej należy równomiernie po niej rozprowadzić, np. przy pomocy mopa.
Podczas pracy urządzenie należy powoli pchać po polerowanej powierzchni, nie zatrzymując się w jednym miejscu (aby nie uszkodzić powierzchni i uniknąć różnic w połysku i gładkości na całej podłodze). Wszelkie zanieczyszczenia i pyły, jakie powstają podczas froterowania, są automatycznie usuwane do worka filtracyjnego w urządzeniu.
Pady polerskie do podłóg z drewna
Froterowanie podłóg drewnianych wymaga użycia padów do polerowania. Mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Różnią się między sobą twardością, gęstością i grubością włókien. Pady do polerowania drewna są wykonane z materiałów, które nie uszkadzają jego struktury, ale skutecznie ją polerują.
Dość popularne są pady z mikrofibry, przeznaczone do różnych rodzajów podłóg twardych, w tym drewnianych (zarówno woskowanych, jak i olejowanych). Mikrofibra to delikatny materiał (podobnie jak filc czy wełna), który nie uszkodzi drewna. Warto pamiętać, że miękkie pady nadadzą podłodze połysku, a twardsze, bardziej wnikające w drewno, skuteczniej usuną głębsze niedoskonałości. Nie używajmy jednak zbyt twardych padów do posadzek z miękkiego drewna, aby ich nie zniszczyć.
Co można pielęgnować froterką do podłóg drewnianych?
Froterka to wszechstronne narzędzie, którego można używać nie tylko do pielęgnacji podłóg z drewna, ale również z innych materiałów. Froterka do podłóg drewnianych pozwolić polerować parkiety, posadzki kamienne i korkowe, powierzchnie z PCV i linoleum. Trzeba oczywiście pamiętać, aby wykorzystać dedykowane im pady polerujące oraz środki czyszczące i nabłyszczające, przeznaczone do pielęgnacji konkretnego rodzaju podłóg.
Istotne parametry froterki podłogowej
Szeroki wybór urządzeń froterujących sprawia, że przed ich zakupem należy dokładnie zastanowić się, czego od nich oczekujemy. Powinniśmy mieć na uwadze, że im większa moc silnika froterki, tym skuteczniejsze będzie polerowanie, zwłaszcza twardszych podłóg i większych powierzchni. Pamiętajmy jednak, że do drewna zaleca się używanie niższej prędkości obrotowej, aby uniknąć uszkodzenia jego delikatnej struktury. Dość istotna jest również waga urządzenia (lżejsze ułatwi pracę) oraz średnica padów polerskich. Te mniejsze są bardziej precyzyjne, większe skrócą czas pracy.
Zastosowanie froterki w domach i obiektach komercyjnych
Froterka do podłóg drewnianych znajdzie zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale i w obiektach komercyjnych. W domach pozwoli utrzymać czystość i estetyczny wygląd podłóg, szczególnie w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia. W obiektach komercyjnych (biurach, hotelach, restauracjach), froterka jest nieocenionym narzędziem nie tylko do zachowania nienagannego wyglądu podłóg, ale i do przedłużenia ich żywotności w miejscach, które są narażone na intensywne użytkowanie.
Material partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?
W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
(czytaj więcej)