Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

29 września 2023

"Ekopracownia 2023 – Zielone serce szkoły". Warsztaty dla licealistów

fot. powierzone

fot. powierzone

W związku z realizacją projektu „Ekopracownia 2023 – Zielone serce szkoły”, #12 i 26 września 2023 roku odbyły się warsztaty ornitologiczne i plastyczne dla uczniów klas pierwszych biologiczno-chemicznych I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego.

Projekt dotyczy dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w formie dotacji, w kwocie 50 000,00 zł) i Powiatu Nakielskiego (w kwocie 6 000,00 zł) na utworzenie i wyposażenie pracowni biologicznej w Krzywoustym.

Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki współpracy I LO z Kujawsko–Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Obie części warsztatów przeprowadził ornitolog, przyrodnik i popularyzator nauki – Dawid Kilon. Opiekunami młodzieży były: Kamila Stasiewska, Joanna Palka, Magdalena Należyty, Renata Woźny i Agnieszka Weltrowska.

12 września 2023 roku pan Dawid oprowadził uczniów po prywatnym terenie gospodarstwa rybnego - stawów ślesińskich, gdzie rozpościerają się wspaniałe widoki na łąki, stawy, mokradła i trzciny. Obserwowany przez młodzież teren zaliczany jest do Obszaru Chronionego Krajobrazu Łąki Nadnoteckie w ramach sieci Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia). Chroniony obszar rozciąga się wzdłuż Kanału Bydgoskiego od granic Bydgoszczy do Nakła nad Notecią. Na terenie prowadzonych warsztatów nad Stawem Kardynalskim znajduje się wieża widokowa, z której można oglądać wiele gatunków ptaków mających swoje siedliska na stawach ślesińskich oraz na okolicznych łąkach. Występuje tu co najmniej 18 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Szczególne znaczenie mają populacje bielika i kani czarnej, stosunkowo licznie występują kania ruda i błotniak stawowy. W okresie wędrówek dość duże stada osiągają łabędź czarnodzioby i siewka złota. Na obszarze występuje również wiele innych zwierząt kręgowych i bogata flora roślin naczyniowych, z licznymi gatunkami zagrożonymi i prawnie chronionymi. Należy podkreślić występowanie zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych, w tym różnych typów łęgów, a także muraw kserotermicznych.

Dzięki panu Dawidowi Kilonowi uczestnicy warsztatów mogli wędrować ścieżką dydaktyczną i za pomocą lornetek oraz lunety przyglądać się niemal z bliska bielikom, mewom, łabędziom, czaplom, kosom i wielu innym ptakom, a także płazom, a przy tym wysłuchać mnóstwa informacji na temat ich biologii.

Dawid Kilon jest również utalentowanym rysownikiem, dlatego 26 września 2023 roku pod jego artystycznym okiem odbyły się drugie warsztaty – plastyczne – na terenie Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Dla zapalonego przyrodnika i ornitologa jesień to doskonała pora na obserwacje i dokumentowanie odlotów lub przylotów poszczególnych gatunków ptaków. Pan Dawid nie tylko samodzielnie prowadzi badania, ale również rysuje, a jego prace można zobaczyć na tablicach ścieżek i planszach gier dydaktycznych, które młodzież na zakończenie warsztatów otrzymała w prezencie wraz z zakładkami do książek i plakatami. Obecnie wydaje swój atlas ptaków z własnoręcznie wykonanymi rycinami. Podczas warsztatów w jedyny dla siebie sposób przekazywał mnóstwo wiedzy, wywołując u nas niejednokrotnie uśmiech i wręcz zabawę nauką. Przyrodnik jest wzorem do naśladowania, który udowadnia, że  można pasję połączyć z pracą zawodową. Nauczył młodzież oraz jej opiekunów rysowania ptasiego pióra w technice 3D, a wszystko to w atmosferze wspaniałej zabawy, nauki i sztuki - a także przy herbatce i drożdżówce. Wszystkie prace wykonane przez uczniów będą zaprezentowane w szkole podczas wystawy i na pewno pozostaną pamiątką po ciekawie spędzonych chwilach w towarzystwie wspaniałego ornitologa, Dawida Kilona.

Kamila Stasiewska chciałaby serdecznie podziękować panu Dawidowi Kilonowi oraz pracownikom Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, szczególne pani Lidii Saganowskiej, za tak profesjonalnie przygotowane warsztaty. Uczestnicy będą niecierpliwie czekać do następnego spotkania.

Materiał: Kamila Stasiewska – nauczyciel biologii / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)