Dziś mamy 22 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2020

Ekomuzeum Doliny Noteci. Uczestnicy zmierzyli się z ogromną stertą pierza!

fot. Monika Żydek

fot. Monika Żydek

W czwartek 13.02.2020 r. członkowie oraz sympatycy Ekomuzeum Doliny Noteci spotkali się,# by omówić bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz odnowić staropolski zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy.

Ponad 20 osób pod przewodnictwem p. Lusi Mrówczyńskiej – lokalnego hodowcy gęsi – mierzyło się z ogromną stertą gęsiego pierza, przy okazji zdobywając wiedzę nt. rodzajów gęsich piór i ich zastosowań, choćby w domowych porządkach przy wymiataniu kurzu. Nie zabrakło także historii rodzinnych oraz anegdot związanych z dawnymi pracami kobiet na wsi. Darcie pierza umilały również wspólne śpiewy przy akompaniamencie p. Haliny Janiek. Co odważniejsi decydowali się na solowe popisy, zgodnie zresztą z wielowiekową tradycją. Ku pokrzepieniu pracujących, członkinie Koła Gospodyń w Michalinie przygotowały poczęstunek, bazujący oczywiście na potrawach z gęsiny. Była więc czernina z kluskami, pasztet z gęsi i gęsie klopsiki. Był również smalec z gęsi i gęsi rosół.

W świetlicy wiejskiej w Michalinie, gdzie w pocie czoła powstawały poduszki wypełnione gęsim pierzem, pojawiła się również ekipa TVP3 Bydgoszcz, która nagrała kilka ujęć z „pierzoka”, by uchwycić powrót lokalnej społeczności do tradycji wspólnego spędzania czasu na pracy.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” we współpracy z KGW w Michalinie, a jego celem integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.

Kolejne spotkanie Ekomuzeum Doliny Noteci już w następnym kwartale. Wszystkich mieszkańców powiatu nakielskiego, działających w sferze kultury i turystyki, Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprasza do włączenia się w tę inicjatywę. Udział w spotkaniach Ekomuzeum jest bezpłatny.

Materiał: Monika Żydek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)