Dziś mamy 24 lutego 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

12 lipca 2018

E-dowody coraz bliżej. Ich wydawanie rozpocznie się w marcu 2019 roku

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, dzięki którym od marca 2019 r. rozpocznie się #wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Chodzi o przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Niemniej posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru, będzie mógł go wymienić na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jeżeli jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego, będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela.

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN). Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat i osobę, która po osiągnięciu pełnoletności została częściowo ubezwłasnowolniona).

W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym”). Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”. E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym. Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

W nowym dowodzie osobistym przewidziano też przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (11)

  dr, w dniu 12-07-2018 09:37:58 napisał:

  Dopiero co wymienilem.Znowu cos wymyslaja.Chory kraj.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  Pustelnik Janusz, w dniu 12-07-2018 11:00:01 napisał:

  to ja wolę zmienić tna ten dowód jak mi się stary skończy a mam go od 2015 wiec dopiero w 2025 se zmienie i tyle nie chce być inwigilowany wszędzię przez ten dowód państwo chce wszystko wiedzieć a tu d#pa nie dowiedzą się nic

  odpowiedz

  • 6 (6)

  To nie dla mnie , w dniu 12-07-2018 18:19:28 napisał:

  E-dowody, e-dokumenty eeeeee... A potem będą notorycznie wykradane dane bo na zabezpieczenia i ochronę danych zabraknie kasy.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Krytyk Społeczny, w dniu 12-07-2018 20:30:20 napisał:

  Jeden wielki chaos i działania w dużej mierze związane z grożącej Polsce karze za bezczynności i lenistwo.Chodzi o to, by jak najszybciej ustawa weszła w życie – w marcu 2019 r. państwo powinno już być gotowe do emitowania dowodów wyposażonych w elektroniczny chip. Inaczej Unia Europejska zażąda od nas zwrotu 150 mln zł dofinansowania wraz z odsetkami.Problem w tym,że mamy wadliwy system,który ma dokonywać "odczytu" Ministerstwo Cyfryzacji rżnie po prostu głupa i zaklina rzeczywistość.Program CEPiK miał ponoć już dawno poprawnie działać.Nie działa do dzisiaj.Państwo teoretyczne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bon upominkowy
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)