Dziś Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

fot. ipn.gov.pl
W niedzielę, 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się# beatyfikacja Rodziny Ulmów. Prezentujemy aktywności Instytutu Pamięci Narodowej związane z tym wydarzeniem.
13.00 – premiera na kanale YouTube etiudy filmowej w trzech wersjach językowych polskim, angielskim, hiszpańskim o Rodzinie Ulmów, zrealizowanej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.
IPN przygotował publikacje o rodzinie Ulmów z okazji ich beatyfikacji. Wznowiono dwie książki o Rodzinie Ulmów autorstwa zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy oraz wydano broszurę w języku polskim i angielskim o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obie wersje językowe można pobrać ze strony IPN.
Józef Ulma jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej wsi Markowa na Podkarpaciu. Na wielu zdjęciach uwiecznił swoją żonę Wiktorię oraz małe dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię. W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta – z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Półtora roku później, 24 marca 1944 roku, wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku zostaną beatyfikowani.
Kolejna propozycja IPN to anglojęzyczne wznowienie książki dr. Mateusza Szpytmy pt. „The Righteous and the Merciful”. Wcześniej publikacja funkcjonowała pod tytułem „The Risk of Survival. The Rescue of the Jews by the Poles and the Tragic Consequences for the Ulma Family from Markowa”. Autor uzupełnił książkę o kolejne fakty, po przeprowadzeniu nowych badań poświęconych tematyce niesienia pomocy Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Publikacja prezentuje również zdjęcia dokumentujące wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom „Żegota” w niesienie pomocy Żydom.
Nie tylko o Ulmach. O pomocy udzielanej Żydom przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, red. Tomasz Domański, Alicja Gontarek, Warszawa 2023 – PDF
Not Only About the Ulmas. Assistance Offered on Polish Territory to Jewish People During the German Occupation 1939–1945, edited by Tomasz Domański, Alicja Gontarek, Warsaw 2023 – PDF
Pozycja popularyzatorska przybliżająca tematykę pomocy, jakiej udzielili obywatele polscy Żydom w czasie Holocaustu. Powstała z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, którzy w 1995 r. pośmiertnie zostali odznaczeni tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Broszura ukazała się w języku polskim i angielskim – można je pobrać za darmo ze strony IPN.
Źródło: IPN
Czytaj również
- Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy
- Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI
- Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"
- Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń. Nastąpi przesunięcie terminu
- Zalew "łańcuszków". Użytkownicy zamiast chronić dane, udostępniają spam
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 10-09-2023 12:32:36 napisał:
odpowiedz
Rumkowski, w dniu 10-09-2023 13:04:50 napisał:
odpowiedz
Pytamsie, w dniu 10-09-2023 16:29:28 napisał:
odpowiedz
a, w dniu 10-09-2023 17:42:30 napisał:
odpowiedz
większość z was nie lepsza, w dniu 11-09-2023 10:56:21 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!