"Dzień liczby Pi". Uczniowie na wydziale toruńskiej uczelni

fot. powierzone
12 marca 2025 r. uczniowie klas # 2 mi i 3mi I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyli w imprezie popularnonaukowej "Dzień liczby pi" organizowanej przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prorektorki UMK ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK.
Wszystkich zebranych w auli przywitał dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. dr hab. GRZEGORZ BOBIŃSKI.
Następnie odbył się pierwszy wykład Pi razy python prowadzony przez dra Mariusza Kanieckiego. Prelekcja dotyczyła dokładności obliczeń, w których pojawia się liczba π: „Nie możemy zastosować popularnej metody "π razy drzwi". Można polegać na wskazówkach ukrytych w zaklęciach: ,,Kuć i orać w dzień zawzięcie...'' 3, 1 4 1 5 9... ale co dalej? Jak robią to komputery? Potrzeba nam algorytmów! Rzucanie igłą, metoda Monte Carlo czy zderzanie ciał, to tylko niektóre metody pozwalające wyznaczyć π z dokładnością do dziesiątego, tysięcznego miejsca po przecinku, a nawet dużo, dużo dokładniej”.
W przerwie pomiędzy wykładami odbył się konkurs na znajomość jak najdłuższego poprawnego rozwinięcia liczby pi. Naszą szkołę reprezentowała para: Zuzanna Kowalska i Mikołaj Wiliński z klasy 3 mi. Pomimo wypisania 162 miejsc po przecinku nie udało im się stanąć na podium (trzeci wynik to 159 miejsc – co oznacza, że nasi uczestnicy popełnili jakiś błąd). Doceniamy jednak ich zaangażowanie i wysiłek włożony w technikę zapamiętywania. Najlepszym wynikiem było podanie 216 prawidłowych cyfr.
Natomiast nieoczekiwanym zwycięzcą indywidualnym okazał się Olek Bęben, uczeń klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią, który był również uczestnikiem naszego wyjazdu. W ciągu 10 minut podał 200 poprawnych cyfr rozwinięcia liczby pi! Zgromadzona publiczność oraz organizatorzy byli pod wielkim wrażeniem uzyskanego wyniku. Olek otrzymał dyplom i uniwersyteckie upominki, ale przede wszystkim gorące brawa i gratulacje!
W przerwie pomiędzy wykładami uczniowie mogli zapoznać się z ofertą kierunków przygotowanych przez wydział, porozmawiać ze studentami i wykładowcami.
Na koniec odbył się wykład pt. Grupowanie, czyli metody analizy skupień, prowadzony przez dr hab. Agnieszkę Goroncy. Był on poświęcony metodom analizy danych polegających na grupowaniu obiektów w tzw. Klastry – przykład uczenia nienadzorowanego (,,bez nauczyciela"), które znajduje zastosowanie w statystyce, eksploracji danych, uczeniu maszynowym.
Udział uczniów naszego liceum w tym wydarzeniu był okazją do poznania historii powstania liczby pi oraz inspiracją do samodzielnego poszerzania wiedzy.
Organizatorami wyjazdu byli Beata Jankowska i Tomasz Bzdawka. Opiekę nad młodzieżą sprawowała także Agnieszka Weltrowska.
materiał: Ilona Świder/ I LO Nakło
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
- Uczniowie brali udział w Dniu Geografa. Były wykłady i warsztaty
- Wzięli udział w Marszu Żywych. Refleksja nad okrucieństwem wojny
- Uroczyste pożegnanie. Maturzyści odebrali świadectwa
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)