Dziś mamy 15 lipca 2020, środa, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2020

Dzień Savoir-Vivre. Biblioteka zachęca do wypożyczania książek

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco. Obchodzony #jest od 2016 roku i ma na celu propagowanie grzeczności obyczajowej.

Data 3 czerwca jest nieprzypadkowa z dwóch powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, natomiast trzeci dzień po dniu dziecka ma symbolizować okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą "czym skorupka za młodu nasiąknie”.

Wyrażenie „savoir-vivre” pochodzi z języka francuskiego. Pierwsze słowo oznacza "wiedzieć", a drugie "żyć". Można więc przetłumaczyć ten zwrot jako "sztuka życia". Savoir-vivre to zbiór zasad, które pomagają człowiekowi w codziennym życiu. Dzięki nim wiemy jak nakrywać do stołu, podawać jedzenie i picie, dobrze wyglądać, właściwie się ubierać (dress code) oraz jakie normy towarzyskie obowiązują np: w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach. Dotyczy również zachowania się w szczególnych sytuacjach komunikacji (także telefonicznej i internetowej).

Biblioteka w Trzeciewnicy zachęca do wypożyczania książek, które w ciekawy i zabawny sposób przybliżą dzieciom podstawowe zasady dobrego wychowania. Książki przekonują, czasem za pomocą interesujących baśni i zabawnych historyjek obrazkowych, że warto w życiu dbać o czystość, być grzecznym, miłym i kulturalnym. W bibliotece w Ślesinie dostępne są woluminy autorstwa Elisabeth Bonneau, Joanny Krzyżanek oraz Heleny Hrynkiewicz.

Kto powinien pierwszy podawać rękę? Ile czekoladek można zjeść podczas przyjęcia urodzinowego? Czy wypada oglądać film, kiedy przyszli goście? Jak długo można rozmawiać przez telefon? – odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książkach, które czekają w naszych bibliotekach. Zapraszamy do bibliotek!

materiał: Kamila Matylis/Justyna Widawska PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 16 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)