Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2018

Dyżur telefoniczny z ekspertem. Wątpliwości związane z e-zwolnieniami

fot. Krystyna Michałek

fot. Krystyna Michałek

Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z dokumentowaniem wniosku o zasiłek w przypadku # wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego bydgoski oddział ZUS zorganizował dyżur telefoniczny z ekspertem.

Na pytania odpowiadała Joanna Pacek z Wydziału Zasiłków. Poniżej najczęściej zadawane pytania.

Nie jestem płatnikiem zasiłków, jaki dokumenty po wystawieniu e-ZLA muszę przekazać do ZUS?
- Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracownika) albo Z-3a (w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców) w terminie 7 dni od otrzymania e-ZLA na profilu na PUE, albo odpowiednio od otrzymania wydruku e-ZLA. Zaświadczenie Z-3 albo Z-3a traktowane jest na równi z wnioskiem o zasiłek, dlatego nie trzeba składać odrębnego wniosku o zasiłek. Pracodawca może takie zaświadczenie złożyć do ZUS ze swojego profilu na PUE ZUS. Jeśli lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu i jeszcze go nie zelektronizował, pracodawca powinien przekazać do ZUS także to zaświadczenie lekarskie. Jeżeli zwolnienie dotyczy opieki, niezbędny jest także wypełniony przez ubezpieczonego wniosek na druku Z-15A lub Z-15B .

Nie mam profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W jaki sposób będę wiedział, że mój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim.
- Płatnik składek, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, otrzymuje elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników bezpośrednio na PUE ZUS. Jeżeli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, jego pracownik otrzymuje od lekarza/asystenta medycznego wydruk zaświadczenia lekarskiego (wydruk e-ZLA) opatrzony podpisem i pieczątką lekarza/asystenta medycznego. Pracownik ma obowiązek dostarczyć wydruk e-ZLA swojemu pracodawcy, jednak przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie określają terminu jego dostarczenia.

Przypomnę, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już od stycznia 2016r. Przepisy prawa nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do założenia takiego profilu, jednak warto to zrobić. Założenie profilu na PUE ZUS jest bezpłatne, a daje szereg korzyści i możliwości, związanych nie tylko z e-ZLA.

Czy w przypadku zasiłku opiekuńczego, po wystawieniu przez lekarza e-ZLA, mój pracownik musi mi dostarczyć oświadczenie do celów wypłaty tego zasiłku?
- Wniosek ZUS Z-15 jest dokumentem niezbędnym do ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego. Wniosek zawiera bowiem informacje, które podaje pracownik i które są niezbędne w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku, np. czy we wnioskowanym okresie inny członek rodziny mógł zapewnić opiekę, za jaki okres pobrał zasiłek opiekuńczy małżonek pracownika. Wniosku ZUS Z-15 pracownik nie musi przedkładać płatnikowi składek wypłacającemu zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny.

Na ostatni dyżur telefoniczny w tym roku zapraszamy 18 grudnia w godz. 9:00-12:00 pod nr. tel.
52 34 18 124. Podczas tego dyżuru eksperci odpowiadać będą na pytania dotyczące dziedziczenia zgromadzonych środków na subkoncie. Specjaliści wyjaśnią, jakie dane zapisywane są na koncie
i subkoncie ubezpieczonego, jak na bieżąco kontrolować stan swojego konta w ZUS, jak skorygować błędne dane, gdzie złożyć reklamacje.

materiał: Krystyna Michałek

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    ubezpiezony w tym czymś, w dniu 15-12-2018 16:23:33 napisał:

    pisałem na tym pue rok temu i do dziś nie mam odpowiedzi, tak to ma działać?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bon upominkowy
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Posnet Ergo
sugerowana cena producenta: 1537,50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Rolery - mezoterapia skóry
Kalkulatory
od 6,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)