Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

25 września 2022

Dwójka na Festiwalu Nauki w Lublinie. Integrująca wycieczka uczniów

fot. pow.

fot. pow.

Już po raz siódmy w dniach 10 – 15 września uczniowie Szkoły# Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Ogrody Nauki”.

Jak co roku była to wycieczka integrująca uczniów pięciu szkół, które są objęte patronatem Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II: Strzelewo, Kruszyn, Potulice, Wojnowo oraz Nakło nad Notecią. Wyjazd w większości został sfinansowany przez Fundację Potulicką.

Pierwszego dnia, pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie brali udział w Pikniku Naukowym rozpoczynającym Festiwal Nauki. Mieli możliwość korzystania z ponad 100 festiwalowych stoisk prezentujących projekty z różnych dziedzin nauki.

W kolejnych dniach miały okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach przygotowanych przez studentów, doktorantów i profesorów uniwersytetów lubelskich. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnice Lubelskiej, Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II m.in.:
- Warsztaty kreatywności
- Dlaczego właśnie muzyka?
- Ciepła woda w naszych domach, skąd ją mamy?
- Trening matematyczno – sportowy
- Pokazy chemiczne – świat kolorowych ciekawych eksperymentów
- Zobaczyć własne DNA
- Fantastyczne owady i jak je znaleźć?

Nasi mali studenci tworzyli „narty z papieru”, starali się przetrwać na bezludnej wyspie, dowiedzieli się skąd się bierze ciepła woda w domu, poznali zasadę funkcjonowania fotowoltaiki i pompy ciepła. Zobaczyli DNA: truskawki, banana, kiwi, winogrona. Obserwowali pod mikroskopem ciekawe owady, a nawet smakowali niektóre z nich. Obliczali BMI własnego ciała.

W sali koncertowej przy dźwiękach fortepianu i skrzypiec wysłuchali utworów m.in. Bacha, Chopina oraz Wieniawskiego.

Uczniowie nie tylko uczyli się lecz również poznawali uroki Lubelszczyzny. Wraz z Przewodnikiem Panem Volodimirem spacerowali po malowniczych zakątkach Lublina poznając jego historię. W Muzeum Cebularza wypiekali cebularza według tradycyjnej receptury. Zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej dowiedzieli się jak dawniej żyli mieszkańcy wsi.

W drodze powrotnej zwiedzali Sandomierz. Przeszli podziemną trasą turystyczną, odwiedzili Zbrojownię, w której wysłuchali ciekawej historii Sandomierza.
Wyjazd był bardzo udany, uczniowie zadowoleni, pełni emocji z nowymi przyjaźniami szczęśliwie wrócili do domu.

Materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)