Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:

25 września 2022

Dwójka na Festiwalu Nauki w Lublinie. Integrująca wycieczka uczniów

fot. pow.

fot. pow.

Już po raz siódmy w dniach 10 – 15 września uczniowie Szkoły# Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Ogrody Nauki”.

Jak co roku była to wycieczka integrująca uczniów pięciu szkół, które są objęte patronatem Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II: Strzelewo, Kruszyn, Potulice, Wojnowo oraz Nakło nad Notecią. Wyjazd w większości został sfinansowany przez Fundację Potulicką.

Pierwszego dnia, pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie brali udział w Pikniku Naukowym rozpoczynającym Festiwal Nauki. Mieli możliwość korzystania z ponad 100 festiwalowych stoisk prezentujących projekty z różnych dziedzin nauki.

W kolejnych dniach miały okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach przygotowanych przez studentów, doktorantów i profesorów uniwersytetów lubelskich. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnice Lubelskiej, Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II m.in.:
- Warsztaty kreatywności
- Dlaczego właśnie muzyka?
- Ciepła woda w naszych domach, skąd ją mamy?
- Trening matematyczno – sportowy
- Pokazy chemiczne – świat kolorowych ciekawych eksperymentów
- Zobaczyć własne DNA
- Fantastyczne owady i jak je znaleźć?

Nasi mali studenci tworzyli „narty z papieru”, starali się przetrwać na bezludnej wyspie, dowiedzieli się skąd się bierze ciepła woda w domu, poznali zasadę funkcjonowania fotowoltaiki i pompy ciepła. Zobaczyli DNA: truskawki, banana, kiwi, winogrona. Obserwowali pod mikroskopem ciekawe owady, a nawet smakowali niektóre z nich. Obliczali BMI własnego ciała.

W sali koncertowej przy dźwiękach fortepianu i skrzypiec wysłuchali utworów m.in. Bacha, Chopina oraz Wieniawskiego.

Uczniowie nie tylko uczyli się lecz również poznawali uroki Lubelszczyzny. Wraz z Przewodnikiem Panem Volodimirem spacerowali po malowniczych zakątkach Lublina poznając jego historię. W Muzeum Cebularza wypiekali cebularza według tradycyjnej receptury. Zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej dowiedzieli się jak dawniej żyli mieszkańcy wsi.

W drodze powrotnej zwiedzali Sandomierz. Przeszli podziemną trasą turystyczną, odwiedzili Zbrojownię, w której wysłuchali ciekawej historii Sandomierza.
Wyjazd był bardzo udany, uczniowie zadowoleni, pełni emocji z nowymi przyjaźniami szczęśliwie wrócili do domu.

Materiał: Jolanta Stawicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.

(czytaj więcej)