Dziś mamy 25 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2018

Dwie uczennice I LO na podium. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

13 kwietnia w I LO w Nakle nad Notecią odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny o #Pióro Starosty Nakielskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego: z Kcyni, z Nakła, z Samostrzela i z Szubina.

O godzinie 10:00 w auli Krzywoustego zgromadzili się uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: starosta powiatu nakielskiego Pan Tomasz Miłowski, wicestarosta Pan Andrzej Kinderman, dyrektor I LO w Nakle Pan Paweł Darul oraz dr hab. Rafał Zimny, pracownik naukowy Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW w Bydgoszczy, który był autorem tekstu dyktanda. Tegoroczne dyktando, podobnie jak poprzednie, najeżone było wyjątkami ortograficznymi i tematycznie związane ze szczególną datą konkursu, stąd tytuł tekstu „Piątek trzynastego, czyli minisceny z życia rozhisteryzowanego hipochondryka”. Oto fragment:

„W niedzielę 1 kwietnia Anno Domini 2018 przypadał nie tylko prima aprilis, ale także pierwszy dzień Wielkiejnocy. Tego właśnie dnia, bynajmniej nie na żarty, pewien nienadzwyczajnie zrzędliwy i chimeryczny jegomość myślał sobie tak: „Hydroponiczna rzeżucha bez GMO już z wolna przekwita, a ja znów się horrendalnie handryczę z tą swoją nie lada chandrą i po raz kolejny mam zwarzony humor. Echże hulaszcza wiosno, rozżarzżeż we mnie choćby tylko półkrzytynę rozanielenia, bym mógł się wreszcie poczuć wniebowzięty, zwłaszcza że już za niespełna dwa tygodnie znowuż nastąpi ten chronicznie dla mnie pechowy piątek trzynastego!”.

Mistrzem ortografii - wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego - została Julia Grzanka, uczennica kl. III politechnicznej z I LO im. B. Krzywoustego. II miejsce zajął Hubert Napierała z LO im. K. Libelta w Kcyni. III miejsce przypadło Justynie Talarczyk z kl. II politechnicznej z I LO im. B. Krzywoustego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a zwycięzca odebrał dodatkowo pióro z rąk starosty nakielskiego. Pan Tomasz Miłowski wręczył także dyplomy podziękowania - uczestnikom za udział w konkursie, nauczycielom za pracę w komisji konkursowej. Wszystkie nagrody ufundował Powiat Nakielski.

Organizatorami XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego były polonistki z I LO w Nakle - Kornelia Kwadrans-Giminska, Justyna Michalska, Ilona Świder i Beata Tomaszewska.

Materiał: Ilona Świder

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)