Drugie spotkanie młodzieży. Partnerski projekt trwa

fot. powierzone
W dniach 4-6 marca br., w słoweńskim # Naklo odbyło się drugie z trzech zaplanowanych spotkań młodzieży z miast partnerskich, tj.: Nakło nad Notecią (Polska), Obcina Naklo (Słowenia) oraz Obec Náklo (Czechy) w ramach realizowanego międzynarodowego projektu pn.: „Ja, Obywatel Unii Europejskiej” - Erasmus+.
Dla przypomnienia jest to projekt partnerski realizowany wspólnie z partnerskimi samorządami z Czech i Słowenii. Nieformalnym partnerem w tym projekcie jest również Powiat Nakielski, a Liderem – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z siedzibą w Cieszynie. Projekt rozpoczął się w dniach 9-11 października ubiegłego roku. Wówczas do Nakła nad Notecią przybyła młodzież z partnerskich gmin z Czech i Słowenii.
Ideą wydarzenia jest promocja wymiany doświadczeń dotyczących bogactwa i różnorodności wspólnego dziedzictwa Unii Europejskiej pomiędzy obywatelami różnych krajów. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości na temat znaczenia wzmacniania procesu integracji europejskiej w oparciu o solidarność i wartości UE. Spotkania były prowadzone m.in w formie warsztatów, w którym brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.
Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili lokalną szkołę średnią, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących poczucia obywatelstwa w Unii Europejskiej oraz w grach integracyjnych mających na celu zacieśnienie więzi między młodzieżą. Następnie wszyscy udali się do Lublany, stolicy Słowenii. Uczniowie odwiedzili siedzibę parlamentu, gdzie zostali powitani przez Przewodniczącego Rady Narodowej, Pana Marko Lotriča. Podczas spotkania zapoznali się z zasadami funkcjonowania słoweńskiego systemu politycznego. Po wizycie uczestnicy projektu mieli sposobność zwiedzenia pięknej starówki w Lublanie.
Drugiego dnia zorganizowano warsztaty tematyczne w międzynarodowych grupach, obejmujące zajęcia kucharskie, muzyczne, artystyczne i sportowe. Po warsztatach uczestnicy udali się na wycieczkę do Planicy, znanej z prestiżowych zawodów w skokach narciarskich, gdzie mieli okazję poznać historię i znaczenie tego miejsca.
Trzeci dzień to prezentacja rezultatów wypracowanych podczas warsztatów. Największą radość sprawił występ uczniów prezentujących piosenki w każdym z języków poszczególnych krajów uczestniczących w projekcie. Kulminacyjnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej – "Ody do radości". Dodatkowo, młodzież miała okazję podziwiać występy lokalnego zespołu ludowego oraz chóru, co pozwoliło lepiej poznać słoweńską kulturę i tradycje.
Wspólna inicjatywa organizacji, samorządów i miast partnerskich umożliwiła młodzieży nie tylko nawiązanie międzynarodowych przyjaźni, ale także pogłębienie wiedzy na temat różnorodności kulturowej i wartości wspólnoty europejskiej.
Opiekę nad polską grupą sprawowały szkolna koordynator projektu, pani Izabela Kraińska oraz pani Monika Rydzyńska.
Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem podsumowującym cały projekt będzie spotkanie w maju br. w Obec Náklo (Czechy) również przy udziale młodzieży z partnerskich gmin.
materiał: Izabela Kraińska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




















Czytaj również
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)