Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2021

Dotarli przed tron Królowej Polski. Pielgrzymkę tworzyło 8 grup diecezji

fot. Krzysztof Świertok @JasnaGóraNews (Diecezja Bydgoska)

fot. Krzysztof Świertok @JasnaGóraNews (Diecezja Bydgoska)

By Eucharystia ożywiała serca katolików, o dobrego pasterza i# przewodnika – nowego biskupa dla diecezji prosili pątnicy Pielgrzymki Bydgoskiej. Byli studenci, rodziny, pielgrzymowali też studiujący w Polsce klerycy z Madagaskaru ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przypatrując się postaci św. Józefa, wszyscy w drodze uczyli się ufności Bogu.

Grzegorz Dudziński ze swoim psem przewodnikiem Luckiem na pielgrzymkę wyruszył po raz kolejny, w tym roku w sztafecie. – To dla mnie dziwna pielgrzymka, inna, ale ważna. Niewidomy pątnik podkreślił wielką solidarność idących. – Zawsze się ktoś znalazł, kto mi pomógł, tak jest na pielgrzymce – opowiadał.

Dla Bartka, studenta I roku inżynierii środowiska pielgrzymka jest wielką łaską. – Idę tutaj i modlę się za rodzinę, bo to jest najważniejsze: miłość i rodzina – podkreślił student z bydgoskiego duszpasterstwa „Martyria”. Dla Moniki, studentki języków obcych, pielgrzymka daje siłę w codzienności.

Hubert Binarsz przyszedł z żoną Bożeną i córką Różą. Dla nich to już tradycja. Małżeństwem są od 11 lat. Poznali się na pielgrzymce. To oni wspólnie z ks. Krzysztofem Klóską głównym kierownikiem pielgrzymki i ks. Jackiem Salwą, wieloletnim jej organizatorem symbolicznie weszli na Jasną Górę, reprezentując też pątników sztafetowych.

Pątnicy znad Brdy przyszli na Jasną Górę już po raz siedemnasty. Pielgrzymkę tworzyło 8 grup diecezji bydgoskiej, 3 grupy promieniste (z Szubina, Fordonu i Sępólna), przyszli pielgrzymi z Nakła i Górki Klasztornej (gdzie znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce). Pielgrzymowali w „trzech wariantach”: tradycyjnie (noclegi w namiotach), sztafetowo, czyli z możliwością przejścia jednego etapu szlaku, z zachowaniem limitu liczebności wszystkich grup. Trzecią opcją była pielgrzymka duchowa.

Organizatorzy wszystkie niezbędne informacje udostępnili w mediach społecznościowych. Dzięki transmisji z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, duchowi pielgrzymi mogli każdego dnia uczestniczyć w modlitwie apelowej, łącząc się w ten sposób nie tylko z Jasną Górą, ale również uczestnikami tradycyjnej pielgrzymki.

Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bydgoskiej towarzyszyło hasło: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Materiał: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews (Diecezja Bydgoska)

Autor nie wyraża zgody na komentowanie.  

Oceń artykuł: 22 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)