12 grudnia 2017

Cztery spotkania w ramach NLS. NTS Kadeci na prowadzeniu

W niedzielę 10 grudnia na parkiecie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej #rozegrana została VI kolejka Nakielskiej Ligi Siatkówki. Odbyły się cztery spotkania, z których jedno zakończyło się tie- breakiem.

Atomowe Byki - Pol-Ast 2:0 (25:20, 25:20)

W pierwszym meczu tego dnia faworytem były Atomowe Byki, które wystąpiły w nowych, efektownych strojach. Ich przeciwnicy, zespół Pol-Ast, walczy o to, by nie znaleźć się w gronie dwóch drużyn bez awansu do play-offów , więc każdy punkt urwany teoretycznie mocniejszym rywalom byłby dla nich cenny. Początek spotkania potwierdził różnicę między tymi ekipami- Atomowe prowadziły 9:4. Wkrótce jednak ich rywale zaczęli grać lepiej, nie popełniali wielu błędów i w połowie seta to oni dość niespodziewanie wygrywali 16:15. W kilku następnych akcjach przeważały mimo wszystko Byki, które w trudnych momentach mogły liczyć na udane bloki w wykonaniu Dawida Majewskiego (3 w tej partii). Odskoczyły od rywali na bezpieczną odległość, i kontrolując wynik, zwyciężyły do 20. W kolejnej odsłonie Atomowe, wykorzystując dobrą zagrywkę Szymona Piniarskiego, zaczęły od prowadzenia 8:2. To pozwoliło im grać spokojniej, chociaż w środkowej fazie seta miały spore kłopoty z odbiorem serwisu Mikołaja Kraski. Wtedy to Pol-Ast zniwelował różnicę do trzech oczek (12:15), ale na więcej nie było ich dzisiaj stać. Faworyci bez większych problemów dowieźli przewagę do końca i wygrali w takim samym stosunku, jak w pierwszym secie. Potwierdziło się to, że Pol-Ast zdecydowanie lepiej gra w pierwszych partiach aniżeli w drugich. Tak było w niemal każdym poprzednim meczu, tak było i teraz. Po sześciu kolejkach zespół z Bydgoszczy ma na koncie tylko trzy punkty i żeby awansować do play-off, muszą powiększyć swój dorobek w starciu z Lupus Team i Ludźmi Chudego. W przeciwnym razie będą walczyć jedynie o pozycje 9-10. Na parkiecie najskuteczniejsi byli Majewski - 11 oczek (w tym 5 blokiem) i Kraska – 8.

TSK Orzeł Osiek – Lupus Team Sicienko 0:2 (28:30, 21:25)

To spotkanie zapowiadało się na bardziej wyrównane niż pierwsze - Lupus Team nie osiągnął jeszcze takiej dyspozycji jak w zeszłym sezonie, a ich rywale zaprezentowali naprawdę niezłą grę w poprzedniej kolejce. To sprawiało, że trudno było wskazać zwycięzcę tego pojedynku sąsiadów w tabeli. Warto odnotować fakt, że w drużynie z Osieka wystąpił weteran NLS Tadeusz Wencel, od wielu lat występujący w Amatorach, których zabrakło niestety w tegorocznej edycji rozgrywek. W początkowej i środkowej fazie inauguracyjnej partii obie ekipy zdobywały punkty seriami. TSK prowadził już 10:5, by po czasie dla rywali stracić 5 oczek z rzędu. Później to Orzeł kontynuował dobrą grę i odskoczył rywalom na bezpieczny, wydawać się mogło dystans (17:12). Dobre zawody rozgrywał Maciej Mickiewicz, którego nie mogli powstrzymać gracze Wilków. Jednak za chwilę na tablicy wyników znów widniał remis, a w końcówce Lupus Team wyszedł na pierwsze w meczu prowadzenie. W niej dużą rolę odgrywały emocje, a piłki setowe mieli zarówno jedni, jak i drudzy. Skuteczna gra w ataku Jakuba Stachowicza i dobra defensywa pozwoliła w końcu ekipie z Sicienka na wygraną do 28. Drugą partię to Orzeł zaczął lepiej (6:1), a ich rywale mieli duże problemy z odbiorem zagrywki. Sytuacja szybko się wyrównała, a od połowy tej odsłony zaczęły przeważać Wilki. Osiekowi brakowało siły rażenia na siatce, co było również konsekwencją dość niezrozumiałej zmiany w ich zespole- najlepszy w pierwszym secie Mickiewicz usiadł na ławce. TSK zdobywał punkty głownie po błędach rywali, a to okazało się być niewystarczające do zwycięstwa w tej partii. Ostatni remis to 17:17- dalszy fragment Lupus Team wygrał 8:4, wskutek czego zgarnął ważne trzy oczka do ligowej tabeli i wyprzedził tym samym Orła. Ten zaś został pokonany po raz czwarty w sezonie i obecnie plasuje się na siódmym miejscu. Na boisku wyróżnili się wspomniany Stachowicz – 11 i Arkadiusz Kaluska (TSK) – 9 punktów.

Olimpia – Stara Gwardia NTS 1:2 (20:25, 32:30, 11:15)

W samo południe odbył się szlagier kolejki, a może i całego dotychczasowego sezonu. Niepokonana Olimpia mierzyła się ze Starą Gwardią, występującą, podobnie jak Atomowe Byki, w nowych, spersonalizowanych strojach. Obie ekipy wystąpiły w pełnych składach, co zapowiadało wysoki poziom spotkania. Pierwszy set miał jednak niespodziewanie jednostronny przebieg. Świetna, efektowna gra Gwardii w relacji blok-obrona i skuteczne kontry zapewniły im ogromną przewagę, wynoszącą nawet dziesięć oczek. Olimpia dopiero przy stanie 8:14 zdobyła pierwszy punkt z własnej akcji, co najlepiej pokazuje ich niemoc w ataku. Rywale w późniejszej fazie seta pozwolili sobie na kilka zmian w składzie, wskutek których Olimpia nieco podreperowała wynik, który ostatecznie nie wyglądał bardzo źle- 20:25. W drugiej fazie tej odsłony zaczęła też w końcu skutecznie grać na siatce, co miało przełożenie na kolejną partię. Ta była już od początku zdecydowanie bardziej zacięta. Rozgrywający obu ekip- Wojciech Świderski i Waldemar Wnuk - rzadko korzystali ze swoich środkowych, opierając grę na skrzydłach. Lepiej, do połowy seta, radziła sobie w takiej grze Gwardia, w której tercet Marach- Tomczyński- Chmara zdobył w tej odsłonie aż 21 punktów z ataku. Przy jej prowadzeniu 17:13 wydawało się, że mecz za chwilę się skończy. Olimpia nie złożyła jednak broni i doprowadziła do bardzo emocjonującej końcówki. W niej obroniła cztery meczbole, a od stanu 29:30 dwa bloki zanotował Rafał Sikorski, jeden Mateusz Kiersznicki i trzeci set stał się faktem. W nim walka trwała punkt za punkt, ale to Gwardia miała ciągle inicjatywę. Przy stanie 11:10 sędzia podjął kontrowersyjną decyzję (pole/aut), zaraz potem żółtą kartkę za protesty otrzymał Kiersznicki, a Olimpia już się nie podniosła i przegrała do 11. Trzeba przyznać, że widowisko pod względem atrakcyjności nie zawiodło, a takie spotkania jak te stanowią wizytówkę NLS. Jest całkiem możliwe, że obie ekipy spotkają się jeszcze raz w marcu, w meczu finałowym. Na szczycie tabeli panuje jednak duży ścisk, a o rozstawieniu przed play-off zadecydują pojedyncze mecze. Najlepszy u zwycięzców był Chmara oraz Tomczyński - po 14 punktów, a u pokonanych Mariusz Grochala – 11.

Żegluga – Ludzie Chudego 2:0 (25:10, 25:22)

Ostatni mecz tej kolejki był starciem drużyny z trzeciego (Żegluga) i ostatniego miejsca (Ludzie) w tabeli. Faworyt był jeden, chociaż ekipa Patryka Chudzińskiego zgromadziła na to spotkanie aż ośmiu zawodników i była mocno nastawiona na odniesienie pierwszego zwycięstwa w tym sezonie. Jednak inauguracyjna partia okazała się chyba najbardziej jednostronną w tegorocznych rozgrywkach. Ludzie od początku grali bardzo słabo, a zmiana ustawienia, jakiej dokonali przed meczem nie była trafionym pomysłem. Popełniali wiele prostych błędów, a w defensywie nie potrafili przeciwstawić się rywalom. Ci kończyli ataki z bardzo wysoką skutecznością, czego efektem była ogromna przewaga już na wstępnym etapie tej partii – 13:3. Dopiero w dalszej fazie spotkania w grze Ludzi pojawiły się oznaki lepszej gry, co dawało im, oczywiście niewielkie, nadzieje na korzystny rezultat w drugim secie. Powrócili w nim do swego nominalnego ustawienia, ale to nic nie pomogło. Po wyrównanym początku to znów Żegluga zbudowała przewagę i wygrywała nawet 14:7. Później ich rywale zaczęli grać ambitniej, walczyć o każdą piłkę i nabierać wiatru w żagle. Wygrali kilka długich akcji, które ich podbudowały i pozwoliły doprowadzić do remisu po 21. W kluczowej fazie seta jednak „gospodarze” skoncentrowali się, skończyli kontrataki i zwyciężyli do 22. Przebłyski w grze Ludzi Chudego były zbyt krótkie i miały miejsce zbyt późno, aby doprowadzić do tie-breaka. Nadal mają na swoim koncie tylko jeden punkt i powoli tracą kontakt ze środkiem tabeli, natomiast ich przeciwnicy awansowali na drugie miejsce. Na boisku najwięcej oczek zdobyli Adrian Rohnka i Mikołaj Gardyza (obaj Żegluga)– po 8.