Cyfrowe prędkościomierze. Aktywne znaki dla bezpieczeństwa

fot. MM
Na koniec ubiegłego roku, w Kcyni pojawiły się cyfrowe prędkościomierze.# Ich zadaniem jest informowanie kierowców o tym, z jaką prędkością jadą. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom.
Przed końcem ubiegłego roku, w rejonie ulicy Poznańskiej w Kcyni zamontowane zostały tzw. prędkościomierze, czyli radarowe wyświetlacze prędkości. Są to cyfrowe tzw. aktywne znaki, na których w momencie, kiedy przejeżdża pojazd, informują o prędkości z jaką się porusza. Kiedy prędkość jest nadmierna, wyświetla się w kolorze czerwonym, a na tablicy dodatkowo pojawia się informacja, żeby kierowca zwolnił. Takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych. Mieszkańcy Kcyni przyjęli je z entuzjazmem. Pojawiły się więc apele o to, aby takie aktywne znaki postawić także w innych rejonach miasta, zwłaszcza w pobliżu kcyńskich szkół.
„To bardzo fajne rozwiązanie”
O montaż prędkościomierzy w takich newralgicznych miejscach Kcyni zaapelował do władz gminy radny Rady Miejskiej w Kcyni Mirosław Pezacki. – Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które zapewne poprawiłoby w jeszcze większym stopniu bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza dzieci i młodzieży – stwierdził radny. Przez Kcynię przebiegają zarówno drogi gminne, powiatowe jak i wojewódzkie. To zarząd dróg wojewódzkich postawił wspomniany prędkościomierz w rejonie ulicy Poznańskiej w Kcyni. Czy są plany na kolejne takie znaki? – Pracujemy nad programem poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach wojewódzkich. Priorytetem jest doświetlenie w ciągu 2 najbliższych lat wszystkich przejść dla pieszych na DW nr 241, także na terenie gminy Kcynia. Urząd Marszałkowski pozyskał dofinansowanie na ten cel i jeszcze w tym roku zlecimy pierwsze prace. W tym roku budżetowym nie przewidujemy natomiast ustawiania znaków aktywnych na terenie Kcyni – wyjaśnił Michał Sitarek rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy. Jeden prędkościomierz przy drodze wojewódzkiej w Kcyni musi więc wystarczyć.
A co z drogami powiatowymi, które przebiegają przez Kcynię? – Zarząd Dróg Powiatowych, w związku z brakiem środków na ten cel w budżecie na rok bieżący rozważy możliwość instalacji urządzeń w kolejnych latach - przekazał z kolei p.o. burmistrza Kcyni Wojciech Niemczyk. Natomiast w przypadku dróg gminnych, gmina także nie planuje montaży takich znaków. Podsumowując, prędkościomierz przy Poznańskiej stanął w newralgicznym miejscu miasta. Wszyscy - mieszkańcy, władze oraz instytucje widzą potrzebę zamontowania kolejnych takich znaków, jednak w tym roku do tego nie dojdzie. Powodem są oczywiście koszty. Jak przekazał Michał Sitarek z ZDW, montaż takiego znaku to kilkanaście tysięcy złotych.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)
Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad
Kemezrp, w dniu 18-02-2024 12:48:53 napisał:
odpowiedz
Kierowca, w dniu 18-02-2024 13:37:28 napisał:
odpowiedz
Xp312, w dniu 18-02-2024 15:44:10 napisał:
odpowiedz
Henio, w dniu 18-02-2024 15:55:26 napisał:
odpowiedz
wyborca, w dniu 18-02-2024 16:28:04 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 18-02-2024 16:56:16 napisał:
odpowiedz
Bajkopisarze, w dniu 18-02-2024 16:59:02 napisał:
odpowiedz
do kemzero, w dniu 18-02-2024 16:59:56 napisał:
odpowiedz
Gnojokok, w dniu 18-02-2024 21:42:33 napisał:
odpowiedz
Kcyniak, w dniu 19-02-2024 20:17:05 napisał:
odpowiedz
Tytuł, w dniu 19-02-2024 20:50:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!