Dziś mamy 3 grudnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2020

Coraz więcej legalnie pracujących cudzoziemców. Większość stanowią Ukraińcy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Coraz więcej obcokrajowców legalnie pracuje w Polsce. Obecnie jest ich ponad 658 tys. Jeszcze #dwa miesiące temu było ich o blisko 53 tys. mniej. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

„Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, większość stanowią obywatele Ukrainy, to 481 tys. Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 44, tys.  Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tys. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Również w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców. Obecnie jest ich blisko 22,7 tys. To prawie o 2 tys. więcej niż w czerwcu. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest ponad 18,3 tys. Kolejni, co do liczby są Białorusini (849), obywatele Mołdawii (540) i Gruzji (366) – wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ciekawe w naszym regionie pracują również mieszkańcy z innych zakątków świata. To osoby pochodzące m.in.  z Chin, Mongolii czy Meksyku – dodaje rzeczniczka.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich, bo zaledwie 3 proc. decyduje się na własny biznes.  Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się jedynie 596 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Białorusini. 

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w woj. kujawsko-pomorskim (dane na 31.08.2020 r.)

 • Oddział ZUS w Bydgoszczy – 14 402 ( w tym 12 030 Ukraińców)
 • Oddział ZUS w Toruniu – 8 284 ( w tym 6 307 Ukraińców)

Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (9)

  AK, w dniu 16-09-2020 16:48:21 napisał:

  Patologia, Ci z ZSRR nie powinni mieć wstępu do Polski

  odpowiedz

  • 1 (11)

  Cna, w dniu 16-09-2020 17:08:12 napisał:

  A dla Polaków brak pracy

  odpowiedz

  • -4 (10)

  czytelnik, w dniu 16-09-2020 17:14:53 napisał:

  tylko dla polskich nierobów brak pracy..

  odpowiedz

  • -1 (9)

  taka prawda, w dniu 16-09-2020 18:32:00 napisał:

  Lepiej niech nam dadzą normalnie zarobić ,a nie dla obcych to i lepsza płaca i mieszkanie. To jest chore

  odpowiedz

  • 2 (2)

  rekrutert, w dniu 16-09-2020 19:49:51 napisał:

  Są dwa rodzaje ofert dla polaków pensja 2600zł 8 godz. i dla ukraińców 4500zl 12godz.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Z informacji , w dniu 17-09-2020 08:47:27 napisał:

  Niedługo może powstanie duży zakład pracy to będzie praca

  odpowiedz

  • 0 (0)

  sashka, w dniu 17-09-2020 09:04:09 napisał:

  spokojnie jeszcze przyjmiemy niedługo 2 000 000 białorusinów i juz w końcu Polacy beda w mniejszości, rozdać im i ukraincom obywatelstwa i PiS ma każde wybory wygrane

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Remonty mieszkań
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP50
1299PLN PROMOCJAPLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)