Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Comiesięczne muzyczne spotkania. Czas na podsumowanie koncertów

fot. Monika Stachowska

fot. Monika Stachowska

Najmłodsi uczniowie Dwójki co miesiąc uczestniczą w spotkaniach z muzykami #Filharmonii Pomorskiej. W ubiegłym tygodniu odbył się ostatni koncert w tym roku kalendarzowym, pora więc na podsumowanie koncertów w poszczególnych miesiącach tego roku szkolnego.

We wrześniu dzieci uczestniczyły w koncercie "Jaka to melodia" i sprawdzały z jakich elementów składa się utwór muzyczny, „z czego tworzy się muzykę”. Podczas wrześniowego spotkania muzycy udowadniali, że nie tylko utwory melodyjne, ale również te, którym zarzuca się niemelodyjność, mają szansę na powodzenie oraz co sprawia, że utwór „wpada nam w ucho”.

W październikowym koncercie muzycy podzielili się "Garścią dźwięków, szczyptą ciszy, czyli rytmem" Uczniowie sprawdzali, że rytm jest wszędzie. Zaobserwować go można w przyrodzie i codziennym życiu – w następstwie pór roku, dnia i nocy, a także przy oddychaniu czy chodzeniu. Rytm z pewnością odnaleźć też można w muzyce. Jak ważną rolę pełni oraz jakie dźwięki uwięzione są w ciekawych instrumentach rytmicznych.

Podczas szczególnej, listopadowej audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie" muzycy zaprezentowali piękno muzyki polskiej. Wraz z uczniami sprawdzali, co ją wyróżnia i czym inspirowali się polscy kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Michał Kleofas Ogiński, Mieczysław Karłowicz czy Ignacy Jan Paderewski. Wbrew melancholijnej listopadowej aurze zabrzmiały ogniste mazurki, skoczne krakowiaki i dostojne polonezy.

Grudniowa propozycja to "Bajkowa zima". Czy dźwiękiem można wyczarować zimowe pejzaże? Jak to zrobić? Jak o zimie pisali kompozytorzy? Czy w ogóle powstały muzyczne ilustracje? Na te i inne pytania odpowiedzieli artyści podczas grudniowego spotkania. Zimową porą zagrali, a także zaśpiewali rozmaite zimowe kompozycje. Nie zabrakło też znanych utworów świątecznych oraz kolęd, które wprowadziły nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

 Następne muzyczne spotkanie w styczniu!

Materiał: Monika Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)