Dziś mamy 6 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2020

Co wybrać – internet mobilny z limitem GB czy nielimitowany internet domowy?

Idealny pakiet internetu jest tani, szybki, bezpieczny, stabilny i pozbawiony ograniczeń przesyłu danych. Operatorzy prześcigają się w przedstawianiu coraz to nowych, atrakcyjnych ofert, które mają# spełnić te kryteria i są pożądane praktycznie przez wszystkich użytkowników sieci. Mimo to, część osób zastanawia się, jakie rozwiązanie jest dla nich optymalne - określony pakiet kilkudziesięciu GB czy może nielimitowany internet domowy? Jak prędkość internetu odzwierciedla prawdziwe potrzeby przeciętnego Kowalskiego?

Internet mobilny z limitem czy stacjonarny bez? Jaka prędkość internetu jest nam realnie potrzebna?

Ograniczony limit przesyłu danych dotyczy przede wszystkim ofert internetu bezprzewodowego (mobilnego). Moment, w którym internet drastycznie zwalnia, nie jest przyjemny, gdyż utrudnia korzystanie z sieci, co stanowi dla wielu użytkowników źródło frustracji. Nie oznacza to jednak, że wybór internetu z limitem GB zawsze jest błędem. Jeśli nie traktujemy sieci, jako głównego centrum rozrywki, a jedynie śledzimy serwisy informacyjne, ulubione strony internetowe,  korzystamy z portali społecznościowych, systemu bankowości i poczty elektronicznej – jak najbardziej możemy wykupić internet LTE/4G z ograniczonym limitem (warto wspomnieć, że na mapie Polski wciąż są punkty, gdzie zasięg komórkowych sieci LTE jest bardzo słaby). Do tego typu aktywności nie jest konieczne osiąganie zawrotnych przepustowości, jak ma to miejsce przy korzystaniu ze stacjonarnego internetu światłowodowego.  

Bardzo ważne jest określenie swojego miesięcznego zapotrzebowania na internet. Przykładowo, na jednego użytkownika portali społecznościowych, komunikatorów i stron www, optymalna przepustowość to około 3-5 GB. Warto więc zaznaczyć, że 1 GB transferu miesięcznie to zdecydowanie za mało, by wygodnie korzystać z internetu, nawet w najbardziej podstawowym stopniu. Natomiast, jeśli jesteśmy na co dzień bardzo aktywni w sieci i cenimy wysoką jakość oglądanych filmów i seriali (w standardzie HD), aby czuć się komfortowo, powinniśmy wybrać internet bezprzewodowy z limitem 30-50 GB (w przeliczeniu na osobę) lub skorzystać z sieci światłowodowej.

Kiedy internet bezprzewodowy z limitem danych ma sens? 

W jakich sytuacjach warto wykupić internet limitowany LTE? Wtedy, gdy jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować swoją aktywność w sieci (i jest ona na niskim lub średnim poziomie) oraz określić precyzyjnie swoje potrzeby. Jeśli pracujemy zdalnie, intensywnie korzystamy z YouTube’a, gramy online i słuchamy dużo muzyki, bardziej opłacalnym wyborem może być nielimitowany internet domowy doprowadzany światłowodem – jakie są inne korzyści tego rozwiązania? 

Nielimitowany internet domowy – odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających klientów

Mocną stroną Internetu stacjonarnego (światłowodowego) jest przede wszystkim absolutny brak limitu transferu danych. Bez względu na to, czy oglądamy seriale, pobieramy pliki, czy przeglądamy strony www, nie musimy przejmować się tym, ile GB zużywamy. Tego rodzaju swoboda w korzystaniu z internetu jest bardzo wygodną opcją, którą docenia wielu aktywnych użytkowników. Co jeszcze? Światłowód zapewnia bezpieczny i stabilny dostęp do sieci, bez jakichkolwiek zakłóceń. Prędkości oferowane przez lokalnych i ogólnopolskich operatorów wahają się od 100 Mb/s do 1 Gb/s (superszybki internet światłowodowy do 1 Gb/s zapewnia UPC). 

Podsumowując, zarówno mobilny internet z ograniczonym pakietem GB, jak i nielimitowany internet domowy mają swoich zwolenników i przeciwników – jak odnaleźć w tym chaosie złoty środek? Wystarczy pamiętać, że internet musi być skrojony na miarę naszych potrzeb. Warto więc uświadomić sobie, ile transferu ,,wysysają’’ odwiedzane przez nas portale, komunikatory czy pobierane filmy i muzyka - wtedy będziemy mogli w wygodny sposób korzystać z sieci bez przepłacania.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)