Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 listopada 2018

Chorobowe bez papierka. Od 1 grudnia wchodzi w życie nowa ustawa

Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami. Od 1 grudnia zastąpią je # e-zwolnienia.

W środę 7 listopada przedstawiciele kierownictwa resortów rodziny i zdrowia rozpoczną serię spotkań we wszystkich województwach, podczas których lekarzom i pracodawcom przybliżone zostaną zasady wprowadzania e-zwolnień. Spotkania potrwają do końca listopada.

Od stycznia 2016 r. do 6 listopada lekarze wystawili 7,5 mln e-ZLA. Dziś już 49 proc. zaświadczeń lekarskich jest wystawianych przez lekarzy w formie elektronicznej. Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe.

145,6 tys. lekarzy jest uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich, z których blisko 105 tys. ma już elektroniczny profil niezbędny do wystawiania e-ZLA. Spośród 2,6 mln płatników składek (przedsiębiorców) 2 mln posiada profil na PUE ZUS, który umożliwia odbieranie e-zwolnień. Co ważne, swój profil ma 77 proc. płatników, którzy zatrudniają więcej niż 5 pracowników i są zobligowani do elektronicznego odbioru zwolnień.

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie z korzyścią dla pacjentów i ich pracodawców:

- odejście od papierowej formy zaświadczeń
- oszczędność czasu chorego pacjenta lub rodzica chorego dziecka, który nie musi dostarczać zwolnienia swojemu pracodawcy osobiście
- dostęp on-line do danych oraz Elektronicznych Zwolnień Lekarskich na profilu Platformie Usług Elektronicznych ZUS
- możliwość wystawienia e-ZLA na urządzeniach mobilnych
- możliwość podpisywania e-zwolnień certyfikatem z ZUS
- możliwość ustawienia powiadomień SMS lub na adres e-mail o wystawieniu zwolnienia
- natychmiastowa informacja dla pracodawcy o wystawieniu przez lekarza e-ZLA dla pracownika
- możliwość przesłania jednego zwolnienia w formie elektronicznej do wszystkich pracodawców chorego pracownika

System e-ZLA korzystny dla lekarzy:

- oszczędność czasu: brak konieczności ręcznego wypisywania druków w formie papierowej i autouzupełnianie danych identyfikacyjnych w elektronicznej formie zwolnienia po wpisaniu przez lekarza numeru PESEL pacjenta
- automatyczne przekazanie e-zwolnienia wystawionego przez lekarza do systemu ZUS
- brak konieczności przechowywania przez lekarza kopii wystawionych zwolnień
- brak konieczności pobierania w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA
- możliwość przeglądu poprzednich zaświadczeń lekarskich pacjenta
- możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień w tzw. aplikacjach gabinetowych
- dostęp do bezpłatnego podpisu elektronicznego, którym lekarze mogą sygnować zwolnienia
- możliwość skorzystania z pomocy asystenta medycznego przy wystawianiu e-ZLA

Dziś w całym kraju już prawie co drugie zwolnienie wydawane jest w formie elektronicznej przez blisko 50 tys. uprawnionych lekarzy. Jeszcze w styczniu tego roku e-zwolnienia stanowiły jedynie ok. 10 proc. wszystkich wystawianych zwolnień. Już ponad 1 mln e-ZLA zostało wystawionych w aplikacjach gabinetowych, z których korzystają lekarze. Najwięcej e-zwolnień w stosunku do tradycyjnych zaświadczeń lekarskich wystawiono w październiku w województwach zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej zwolnień elektronicznych wystawia się obecnie w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.)

Z badań przeprowadzonych przez ZUS wśród lekarzy wynika, że 3/4 lekarzy, którzy dziś nie wystawiają jeszcze e-zwolnień, nie robi tego, gdyż czeka do 1 grudnia, kiedy to e-zwolnienia będą obowiązkowe. Co dziesiąty z nich (9,7 proc.) czeka natomiast na powołanie asystenta medycznego.

materiał: MRPiPS

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)