Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

19 września 2019

Charytatywna sztafeta. Funkcjonariusze z Potulic pomogli biegając

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

Drużyna biegaczy z Zakładu Karnego w Potulicach wzięła udział w # 5. PKO Biegu Charytatywnym.

Bieg charytatywny

14.09.2019 r. o godzinie 10:00 w dwunastu miastach Polski odbył się 5. PKO Bieg Charytatywny, którego celem było zebranie środków finansowych na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Zawodnicy przez godzinę biegali po bieżni stadionu, przekazując sobie w strefie zmian pałeczkę sztafetową. W bydgoskim biegu wzięło udział 100 drużyn. Wśród nich znalazła się drużyna mieszana z Zakładu Karnego w Potulicach w składzie: kpt. Agnieszka Lewandowska, kpt. Monika Grabowska, ppor. Milena Schulz, ppor. Michalina Juszczak i kpt. Jarosław Nurkiewicz.

Wyniki

Potulicki team w godzinę przebiegł 34 okrążenia i 250 m, czyli odległość 13 850 m. Choć w tej biegowej zabawie nie chodziło o czysto sportową rywalizację, prowadzone były klasyfikacje open, drużyn damskich, męskich i mieszanych. W rywalizacji zespołów mieszanych Potulice zajęły 43 miejsce na 76 drużyn mieszanych i 60 m-ce w kategorii open, czyli 60 m-ce na 100 drużyn.

Honorowa runda

Oprócz dobrej zabawy, wysiłku i rywalizacji wszystkim przyświecał najważniejszy cel, pomoc potrzebującym. Po zakończeniu zawodów odbyła się wspólna runda honorowa wszystkich biegaczy, którzy w zawodach "wybiegali" 2969 okrążenia, co dało łączną sumę 1088 km. Warto nadmienić, że zespół funkcjonariuszy z Potulic wziął już czwarty raz udział w tej charytatywnej sztafecie.

materiał: kpt. Jarosław Nurkiewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)