Dziś mamy 28 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2019

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Porównanie z zeszłym rokiem

fot. archiwum

fot. archiwum

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na # poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,6% i spadku cen towarów – o 0,2%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,2% i towarów – o 2,4%).

Wpływ zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,4%), rekreacji i kultury (o 1,2%) oraz żywności (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,08 p. proc i 0,07 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5%) oraz w zakresie transportu (o 1,0%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc i 0,11 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,3%), mieszkania (o 1,7%), restauracji i hoteli (o 4,4%) oraz rekreacji i kultury (o 3,0%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,64 p. proc., 0,42 p. proc., 0,27 p. proc i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5%) oraz w zakresie łączności (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,05 p. proc.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. oraz wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. (zmiana w p. proc. do okresu poprzedniego) przedstawiamy w załączniku. 

materiał: Michał Cabański - Zespół do spraw obsługi mediów Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/red

Oceń artykuł: 0 6
Pliki do pobrania
wskazniki_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_w_lipcu_2019_r..pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  prestidigitator, w dniu 14-08-2019 15:52:38 napisał:

  Ceny masła na świecie spadły kilka miesięcy temu ale u nas producenci udają że o niczym nie słyszeli i nadal sprzedają w zawyżonych cenach

  odpowiedz

  • 0 (2)

  gta, w dniu 15-08-2019 14:01:49 napisał:

  to jest efekt 500 +

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Masaż leczniczy
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)