Dziś mamy 23 sierpnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2019

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Porównanie z zeszłym rokiem

fot. archiwum

fot. archiwum

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na # poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,6% i spadku cen towarów – o 0,2%). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9% (w tym usług – o 4,2% i towarów – o 2,4%).

Wpływ zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,4%), rekreacji i kultury (o 1,2%) oraz żywności (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,08 p. proc i 0,07 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5%) oraz w zakresie transportu (o 1,0%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc i 0,11 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 7,3%), mieszkania (o 1,7%), restauracji i hoteli (o 4,4%) oraz rekreacji i kultury (o 3,0%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,64 p. proc., 0,42 p. proc., 0,27 p. proc i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5%) oraz w zakresie łączności (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,05 p. proc.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. oraz wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. (zmiana w p. proc. do okresu poprzedniego) przedstawiamy w załączniku. 

materiał: Michał Cabański - Zespół do spraw obsługi mediów Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/red

Oceń artykuł: 0 6
Pliki do pobrania
wskazniki_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_w_lipcu_2019_r..pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  prestidigitator, w dniu 14-08-2019 15:52:38 napisał:

  Ceny masła na świecie spadły kilka miesięcy temu ale u nas producenci udają że o niczym nie słyszeli i nadal sprzedają w zawyżonych cenach

  odpowiedz

  • 0 (2)

  gta, w dniu 15-08-2019 14:01:49 napisał:

  to jest efekt 500 +

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Bon upominkowy
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Makijaż ślubny
Pomoc drogowa
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)