Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2015

Budowa domu - jak zacząć?

fot. www.galerie.tooba.pl

fot. www.galerie.tooba.pl

W Polsce każdego roku buduje się tysiące domów. Większość z nich powstaje systemem gospodarczym. Popularność tej metody wynika przede wszystkim z możliwości zoptymalizowania kosztów budowy. Ale system gospodarczy od inwestorów jednocześnie wymaga niemałego zaangażowania i odpowiedniego przygotowania.

Tymczasem mało który początkujący inwestor dysponuje wystarczającym doświadczeniem i wiedzą. Nie bez powodu powtarza się, że dopiero trzeci dom spełnia oczekiwania właścicieli, dwa pierwsze są obarczone zbyt licznymi błędami. Z reguły jednak nikt nie ma możliwości, aby pobierać tak długie i kosztowne nauki. Inwestorzy robią więc co mogą, aby jak najlepiej przygotować się do czekającej ich budowy. Zgłębiają fachową literaturę, przeglądają fora i galerie zdjęć z budowy. Fachowcy z branży architektoniczno-budowlanej, znając to zapotrzebowanie na wiedzę, starają się wspomóc inwestorów przedsięwzięciami takimi, jak organizowana przez firmę Tooba.pl Akademia Budowy (cykl bezpłatnych konferencji i warsztatów). Tooba.pl, która oferuje projekty gotowe oraz projekty przygotowane na indywidualne zamówienie, służy przy tym wsparciem na każdym etapie realizacji inwestycji. - Wybór projektu jest niełatwym zadaniem, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też nasi doradcy aktywnie pomagają inwestorom; analizują warunki zabudowy, podpowiadają, w jaki sposób można zoptymalizować koszty budowy, odpowiadają na pytania i rozwiewają pojawiające się wątpliwości. Służą poradą nie tylko w trakcie wybierania projektu, ale również później, podczas budowy – wyjaśnia Mikołaj Bykowski z firmy Tooba.pl

Fachowe wsparcie z pewnością przydaje się. Zanim jednak na placu budowy zostanie wbita pierwsza łopata, inwestor musi odpowiednio się przygotować. Od czego powinien zacząć? Najpierw oczywiście trzeba kupić działkę. Przy czym zanim transakcja zostanie ostatecznie sfinalizowana, warto skontrolować stan prawny nieruchomości oraz sprawdzić możliwości jej zabudowy. Odpowiednie informacje znajdziemy w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie został uchwalony,  należy wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się, czy i jaki dom można zbudować na wybranym terenie. Zawarte w nich wytyczne dotyczą rozmaitych elementów. Po przeanalizowaniu warunków zabudowy może na przykład okazać się, że na wybranej działce nie wchodzi w rachubę realizacja parterowego domu z płaskim dachem, o jakim marzyła cała rodzina.

Wyposażeni w tę wiedzę i przystępując do wybierania projektu, możemy skorzystać z jednej z dwóch dróg: kupić projekt gotowy lub zamówić projekt przygotowany na indywidualne zamówienie. Bogaty wybór i precyzyjna wyszukiwarka projektów gotowych znacznie ułatwią to zadanie. Projekty typowe wymagają adaptacji u lokalnego architekta, podczas której są dostosowywane do konkretnej działki. Na tym etapie można jednocześnie wprowadzić do nich zmiany, dzięki którym będą lepiej dostosowane do konkretnych wymagań. Zbyt liczne i zbyt poważne zmiany w tym przypadku nie są jednak opłacalne. W takiej sytuacji, gdy warunki panujące na działce utrudniają dobranie projektu katalogowego, korzystniejsze może okazać się zamówienie projektu przygotowanego na indywidualne zamówienie, który od początku do końca powstanie zgodnie z wytycznymi inwestora. Którąkolwiek z tych dwóch opcji wybierzemy, warto pamiętać, że skutki decyzji podjętych podczas projektowania budynku będziemy odczuwać nie tylko podczas budowy domu, ale  także w kolejnych latach mieszkania w nim oraz łożenia na jego utrzymanie.

Materiał reklamowy

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)