Dziś mamy 23 lipca 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
08 sierpnia 2017

Bociany upodobały sobie dach domu Pani Barbary. Czy rzeczywiście przynoszą szczęście i... dzieci?

fot. powierzone

fot. powierzone

Wracają do Polski średnio w drugiej połowie marca, mówi się, że są zwiastunami wiosny i #przynoszą dzieci – mowa o bocianach, których na dachu Pani Barbary z Nakła zaobserwować można dzisiaj wyjątkowo dużo. O tych jednych z najbardziej lubianych przez nas ptaków powstało wiele mitów i wierzeń.

We wtorek, 8 sierpnia na infotelefon otrzymaliśmy zdjęcie od Pani Barbary, mieszkającej przy ul. Staszica w Nakle. - Inwazja boćków – mówi humorystycznie w rozmowie z redakcją. To właśnie na dachu jej domu siedziało dzisiaj jednocześnie, jak mówi Pani Barbara, kilkanaście bocianów.

Co to może oznaczać? O bocianach powstało wiele mitów i wierzeń. Najbardziej rozpowszechnionym wierzeniem jest oczywiście przypisanie bocianom przynoszenia dzieci. W kulturze Słowian wierzono, że gdy dziewczyna na wiosnę ujrzała parę bocianów, wieszczyło jej to szybkie zamążpójście. Ptaka latającego nad domem uważano za znak zbliżających się narodzin, a para młodych bocianów, która usiadła, a tym bardziej dłużej pozostawała na dachu domu, zapowiadała wesele i powodzenie. Podczas obchodzenia uroczystości narodzin do domu przychodził człowiek przebrany za bociana, składał życzenia zdrowia i szczęścia, a na koniec zwracał się do rodziców z obietnicą przyniesienia następnych dzieci. Dziewczyna niezamężna miała zakaz patrzenia na bociana, żeby nie zaszła w ciążę.

Innym powszechnym wierzeniem jest pewność, że tam, gdzie się gnieździ bocian, będzie się szczęśliwie działo, a w innej wersji jest to przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi. Oddaje to dobrze przysłowie: "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są". Dodatkowo ptaki te ponoć zakładały gniazda tylko w tych miejscach, gdzie nigdy nie biją pioruny, tak więc był to dowód bezpieczeństwa rodzinnej zagrody.

Nasuwa się tylko pytanie, Ile w tym wszystkim prawdy?

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (8)

  xcx, w dniu 08-08-2017 11:59:28 napisał:

  Bociany spotykają się na sejmikach,bo szykują się do odlotu. Fajny widok,ale lepiej żeby to był jednorazowy,bo szkoda elewacji i dachu jak zabrudzą.....

  odpowiedz

  • -4 (8)

  Nakloja, w dniu 08-08-2017 12:09:53 napisał:

  Ale musi tam byc z.......

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  kpr, w dniu 18-08-2017 00:42:49 napisał:

  Te bociany uciekały przed nawałnicą, która nadeszła za trzy dni. One już wiedziały.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
SYPIALNIE
Oczyszczanie twarzy
Lakiernictwo
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Pieczątki Colop
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Jadalnia / pokój dzienny
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)