Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 sierpnia 2015

Bezpieczny powrót z wakacji

fot. MK

fot. MK

To ostatni weekend wakacji. Zadbajmy, aby był bezpieczny.

Wiele osób kończy wakacyjne wojaże i wraca do domów. Policjanci prowadzą akcję "Wakacyjne powroty 2015" i apelują o bezpieczną jazdę. Zanim więc wyruszymy w drogę, która często oznacza pokonanie samochodem setek czy tysięcy kilometrów powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo – przygotować pojazd, odpowiednio spakować bagaż, zaplanować podróż, a także zaopatrzyć się w rzeczy przydatne w drodze.

Bezpieczeństwo na drogach to temat wciąż aktualny, szczególnie w trakcie powrotów z wakacji. W tym czasie na drogach, szczególnie w regionach turystycznych pojawia się więcej pojazdów niż zwykle. Wiele osób chce jak najszybciej dotrzeć do domu, jednak zbytni pośpiech, brak rozwagi i brawura to najczęstsze przyczyny tragicznych w skutkach wypadków samochodowych. W przypadku długich podróży, także zmęczenie kierowcy jest częstym powodem wypadków. Taki stan zmniejsza refleks, osłabia zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą, dlatego tak ważnym jest aby kierowca wypoczął przed wyjazdem. Natomiast gdy pojawi się zmęczenie podczas jazdy, należy się zatrzymać i zrobić kilkunastominutową przerwę. W trasie należy być skoncentrowanym od początku do końca, wiele bowiem wypadków zdarza się na kilka kilometrów przed osiągnięciem celu podróży.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w te wakacje doszło już do 4720 wypadków na polskich drogach, w których zginęły 383 osoby, a 5853 zostało rannych. Policja zatrzymała też blisko 15 000 pijanych kierowców. Tragiczniejszym z dwóch wakacyjnych miesięcy był lipiec - w 2774 wypadkach zginęły 234 osoby, a 3436 zostało rannych.

By podróż przebiegała bezpiecznie należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Ponadto, kierowcy nie powinni odkładać wyjazdu na ostatnią chwilę. Wieczorem, szczególnie na drogach dojazdowych do miast, może być tłoczno. By dodatkowo ułatwić sobie przejazd, warto też poświęcić czas na prawidłowe spakowanie bagaży do auta.

Załadowany do granic możliwości samochód z kompletem pasażerów, prowadzi się inaczej niż wtedy, gdy jedzie sam kierowca. Torby i walizki należy równomiernie rozłożyć w bagażniku po obu stronach samochodu. Najcięższe rzeczy układamy najniżej, a na górze kładziemy najlżejsze bagaże i rzeczy potrzebne w przypadku awarii, szczególnie trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Kamizelki odblaskowe trzymamy w kabinie. We wnętrzu nie powinno się przewozić walizek i innych ciężkich przedmiotów, a wszystkie luźno leżące rzeczy wkładamy do schowków, aby w razie wypadku zminimalizować prawdopodobieństwo wyrządzenia przez nie krzywdy pasażerom.

Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek dobrze jest wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jaka nas czeka.
Wiele motoryzacyjnych gadżetów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży. Wśród nich znajdują się powszechnie używane zestawy głośnomówiące czy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Są jednak rzeczy dużo ważniejsze takie jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, żarówki i koło zapasowe. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć podnośnik i klucze. Przed wyjazdem powinno się także sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. Wielogodzinna jazda samochodem bywa jednostajna, zwłaszcza na drogach ekspresowych i krajowych, warto więc zaopatrzyć się w urządzenie, które nie pozwala kierowcy zasnąć. Taki elektroniczny gadżet natychmiast po wykryciu pierwszych symptomów nadchodzącego snu prowokuje urządzenie do włączenia głośnego alarmu, który postawi kierowcę szybko na nogi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas długich podróży warto też rozważyć zakup systemu ostrzegania przed niekontrolowanym opuszczeniem pasa ruchu.

Podczas dłuższych podróży ważne są regularne postoje. Przyjmuje się, że co dwie, trzy godziny należy się zatrzymać i odpocząć 20 minut. Kierowca powinien wykonać kilka przysiadów i skłonów, aby pobudzić krążenie i dotlenić mózg. Lekarze radzą, by jadąc samochodem pić wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Zmęczenie można odpędzić tylko na krótko – lepiej wykorzystać do tego napoje energetyzujące a nie kawę.

Aby bezpiecznie pokonać podróż samochodem oprócz sprawnego auta warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o naszych ograniczeniach. Obecnie to kierowca jest najsłabszym ogniwem, dlatego warto zadbać o odpowiedni wypoczynek, odpowiednio spakować bagaż i zaplanować optymalną trasę.

materiał: infoWire.pl/red.

Oceń artykuł: 48 121

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Student!, w dniu 28-08-2015 23:03:33 napisał:

    Komu się kończą wakacje temu się kończą!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    kierowca, w dniu 29-08-2015 08:31:52 napisał:

    Czy to zdjęcie nie jest zrobione w Występie?przeciez tam w środę był wypadek.szkoda że ludzie nie uczą sie na błędach innych i narażają życie innych uczestników ruchu.ciekawe co za geniusz wyprzedza na podwójnej ciągłej pod górkę i jeszcze przed zakrętem.niektórzy to jednak nie myślą wogóle. jest zdjęcie,widać numer rejestracyjny i kierowcę l.odpowiednie służby mogłyby go pociągnąć do odpowiedzialności.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    wer, w dniu 29-08-2015 18:21:08 napisał:

    matoły nie wypisujcie bzdur zobaczcie 23 zdjęcie z poprzedniego dnia,,poważny wypadek w Wystepie ,,i wtedy taki jeden i drugi baran niech się zastanowi co pisze wielcy kierowcy

    odpowiedz

    • 0 (0)

    BMW FAN Żenada, w dniu 30-08-2015 20:55:31 napisał:

    Honda wzieła 12 samochodów i jedzie dalej hahaaha xd Potęga Japońska ... Honda szybsza niż wygląda xd

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)