Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2019

Bezpieczni w pracy. Szkolenie dla kuratorów zawodowych

fot. ppor. Michalina Juszczak

fot. ppor. Michalina Juszczak

16 października 2019 roku w Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się # szkolenie dla kuratorów zawodowych z powiatu nakielskiego w obszarze metod radzenia sobie ze stresem oraz z zakresu technik samoobrony.

Pierwszą część szkolenia poprowadził psycholog działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Potulicach, natomiast drugą część funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Praca kuratora, a istota ich bezpieczeństwa

Praca kuratorów zawodowych jest niezwykle trudna - wymagająca od nich ogromnego zaangażowania. W swoich obowiązkach zawodowych często pracują na granicy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Służby Więziennej wykonujący na co dzień obowiązki służbowe mają regularnie podnoszone kompetencje w zakresie stosowania technik interwencyjnych, środków przymusu bezpośredniego, samoobrony a także posiadają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. W związku z powyższym 20 kuratorów sądowych z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Nakła nad Notecią oraz Szubina w ramach współpracy z Kuratorem Okręgowym z Bydgoszczy i Dyrektorem Zakładu Karnego w Potulicach wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym na terenie Zakładu Karnego w Potulicach.

Sytuacje trudne w teorii i praktyce

Szkolenie dla kuratorów sądowych obejmowało część teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części szer. Weronika Dutkiewicz, młodszy psycholog działu penitencjarnego przekazała wiedzę dotyczącą kształtowania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Omówiła zasady komunikacji interpersonalnej, bariery jakie można napotkać podczas codziennej pracy, a także profilaktykę i kontrolę niepożądanego stresu. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie wykładu oraz warsztatów. Druga część szkolenia została przeprowadzona przez funkcjonariuszy GISW, którzy zaprezentowali podstawowe techniki samoobrony. Kuratorzy sądowi mogli skorzystać z wiedzy praktycznej, jaką posiadają funkcjonariusze Służby Więziennej. Głównym celem szkolenia było wyposażenie powyższej grupy zawodowej w dodatkową wiedzę oraz umiejętności pomocne w bezpiecznym wykonywaniu codziennych obowiązków, a także w umiejętności minimalizowania potencjalnych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w pracy z podopiecznymi.

materiał: ppor. Michalina Juszczak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)