Dziś mamy 17 listopada 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

22 października 2019

Bezpieczni w pracy. Szkolenie dla kuratorów zawodowych

fot. ppor. Michalina Juszczak

fot. ppor. Michalina Juszczak

16 października 2019 roku w Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się # szkolenie dla kuratorów zawodowych z powiatu nakielskiego w obszarze metod radzenia sobie ze stresem oraz z zakresu technik samoobrony.

Pierwszą część szkolenia poprowadził psycholog działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Potulicach, natomiast drugą część funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Praca kuratora, a istota ich bezpieczeństwa

Praca kuratorów zawodowych jest niezwykle trudna - wymagająca od nich ogromnego zaangażowania. W swoich obowiązkach zawodowych często pracują na granicy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Służby Więziennej wykonujący na co dzień obowiązki służbowe mają regularnie podnoszone kompetencje w zakresie stosowania technik interwencyjnych, środków przymusu bezpośredniego, samoobrony a także posiadają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. W związku z powyższym 20 kuratorów sądowych z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Nakła nad Notecią oraz Szubina w ramach współpracy z Kuratorem Okręgowym z Bydgoszczy i Dyrektorem Zakładu Karnego w Potulicach wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym na terenie Zakładu Karnego w Potulicach.

Sytuacje trudne w teorii i praktyce

Szkolenie dla kuratorów sądowych obejmowało część teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części szer. Weronika Dutkiewicz, młodszy psycholog działu penitencjarnego przekazała wiedzę dotyczącą kształtowania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Omówiła zasady komunikacji interpersonalnej, bariery jakie można napotkać podczas codziennej pracy, a także profilaktykę i kontrolę niepożądanego stresu. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie wykładu oraz warsztatów. Druga część szkolenia została przeprowadzona przez funkcjonariuszy GISW, którzy zaprezentowali podstawowe techniki samoobrony. Kuratorzy sądowi mogli skorzystać z wiedzy praktycznej, jaką posiadają funkcjonariusze Służby Więziennej. Głównym celem szkolenia było wyposażenie powyższej grupy zawodowej w dodatkową wiedzę oraz umiejętności pomocne w bezpiecznym wykonywaniu codziennych obowiązków, a także w umiejętności minimalizowania potencjalnych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w pracy z podopiecznymi.

materiał: ppor. Michalina Juszczak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)