Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

22 października 2019

Bezpieczni w pracy. Szkolenie dla kuratorów zawodowych

fot. ppor. Michalina Juszczak

fot. ppor. Michalina Juszczak

16 października 2019 roku w Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się # szkolenie dla kuratorów zawodowych z powiatu nakielskiego w obszarze metod radzenia sobie ze stresem oraz z zakresu technik samoobrony.

Pierwszą część szkolenia poprowadził psycholog działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Potulicach, natomiast drugą część funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Praca kuratora, a istota ich bezpieczeństwa

Praca kuratorów zawodowych jest niezwykle trudna - wymagająca od nich ogromnego zaangażowania. W swoich obowiązkach zawodowych często pracują na granicy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Służby Więziennej wykonujący na co dzień obowiązki służbowe mają regularnie podnoszone kompetencje w zakresie stosowania technik interwencyjnych, środków przymusu bezpośredniego, samoobrony a także posiadają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. W związku z powyższym 20 kuratorów sądowych z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Nakła nad Notecią oraz Szubina w ramach współpracy z Kuratorem Okręgowym z Bydgoszczy i Dyrektorem Zakładu Karnego w Potulicach wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym na terenie Zakładu Karnego w Potulicach.

Sytuacje trudne w teorii i praktyce

Szkolenie dla kuratorów sądowych obejmowało część teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części szer. Weronika Dutkiewicz, młodszy psycholog działu penitencjarnego przekazała wiedzę dotyczącą kształtowania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Omówiła zasady komunikacji interpersonalnej, bariery jakie można napotkać podczas codziennej pracy, a także profilaktykę i kontrolę niepożądanego stresu. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie wykładu oraz warsztatów. Druga część szkolenia została przeprowadzona przez funkcjonariuszy GISW, którzy zaprezentowali podstawowe techniki samoobrony. Kuratorzy sądowi mogli skorzystać z wiedzy praktycznej, jaką posiadają funkcjonariusze Służby Więziennej. Głównym celem szkolenia było wyposażenie powyższej grupy zawodowej w dodatkową wiedzę oraz umiejętności pomocne w bezpiecznym wykonywaniu codziennych obowiązków, a także w umiejętności minimalizowania potencjalnych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w pracy z podopiecznymi.

materiał: ppor. Michalina Juszczak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)