Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2019

Aplikacja mObywatel. Zainstaluj przed ostatnim turnusem

fot. pow.

fot. pow.

Wyjeżdżając na ostatni wakacyjny wyjazd można czegoś zapomnieć, ale nie# telefonu. Jeśli masz go pod ręką, zainstaluj naszą aplikację.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze - odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość. Nasz aplikacja jest ulubienicą mistrzów zapominania portfela z dokumentami. Ostatnie dni wakacji to czas, kiedy może się przydać bardziej niż kiedykolwiek. Czyli kiedy? 

- W hotelu w trakcie rejestracji, w wypożyczalni rowerów, kajaków, skuterów wodnych, ale i na poczcie przy odbiorze listu poleconego lub paczki z zagranicy. Słowem wszędzie tam, gdzie nie mamy obowiązku legitymować się dowodem osobistym – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Co ważne szczególnie w wakacje, możemy z niej skorzystać także w pociągach PKP Intercity – dodaje szef MC.

Jak to wygląda w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej sprawdza, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady obowiązują przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni. Aplikacja może się też przydać także wtedy, gdy portfel zgubimy, czego oczywiście nikomu nie życzymy. - Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Auto w komórce

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Pobierzecie ją ze sklepów Google Play i App Store. Aby ją uruchomić potrzebujecie Profilu Zaufanego. To on zapewnia bezpieczeństwo Waszym danym. Załóż Profil Zaufany na www.pz.gov.pl. Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, w mObywatelu znajdziecie także m.in. mPojazd. Ta usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android.

mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.
W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką.

WAŻNE! Aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Jako obywatele mamy obowiązek mieć ważny dowód osobisty, jednak nie mamy obowiązku zawsze nosić go przy sobie. Wtedy może przydać się mObywatel.

Materiał: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)