Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2021

Aby Nowy Rok był lepszy... Wspominamy Sylwestry z dawnych lat

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Radziecki szampan rzucany do sklepu na ostatnią chwilę, trwała# ondulacja, wielkie wąsy, noworoczna szopka po cenzurze i bale przodowników pracy. Jedyna taka noc w roku. Dziś wspominamy sylwestrowe bale z czasów PRL.

Sylwester i Nowy Rok to były jedyne dni w PRL, kiedy władza mogła na równi z obywatelami świętować bez żadnego konfliktu ideologicznego. Inne uroczystości miały albo charakter państwowy – np. 1 maja i niespecjalnie podobały się społeczeństwu albo religijny – jak Boże Narodzenie i wtedy niechętnie świętowały władze. Noworoczne przemówienia oraz szopka noworoczna to były jedyne momenty, gdy władza tolerowała żarty. Nie znaczy to oczywiście, że cenzura je omijała, ale patrzono na to z pewnym pobłażaniem.

Jednym z ważniejszych elementów były oczywiście bale sylwestrowe. W dużych miastach były oczywiście bale z oficjelami, ale także w zakładach pracy i w międzyzakładowych domach kultury, hotelach i restauracjach albo domowe prywatki. Na wsiach bawiono się w remizach strażackich. Na stół „wyjeżdżały” bigos, galareta, wódka „czysta” i oczywiście radziecki szampan. Na głowach pań trwały: ondulacja i pasemka. Do fryzjera trzeba było zapisywać się z dużym wyprzedzeniem. Lata osiemdziesiąte XX wieku to intensywne kolory strojów, bufiaste rękawy, szerokie ramiona, trwała, mocno usztywniona lakierem do włosów i obowiązkowo ozdobiona brokatem. Mocny makijaż, a dla panów – wąsy – długie i bujne.

Halina Bogaczyk ze Słupów wspomina zabawy sylwestrowe organizowane przez miejscowe zakłady rolne. – Ja się wtedy nie wybawiłam, a bardzo napracowałam. Szykowałam sylwestrowy poczęstunek w kuchni. Był m.in. bigos czy biała kiełbasa. Grała oczywiście orkiestra. Przynosiło się też swoje jedzenie. Takie zabawy odbywały się w każdej wsi – mówi pani Halina. W sylwestra pracowała też Irena Kłosowska z Kowalewa. – Dorabiałam sobie jako szatniarka. Podczas takich zabaw można było sobie zarobić. Pamiętam, że zawsze grała orkiestra i tańczyło się do białego rana – opowiada. Krystyna Masełko z Wąsosza mówi, że raz w życiu była na zabawie sylwestrowej organizowanej przez zakład pracy. – Był wodzirej, maski, zabawa do białego rana – wspomina.
Zofia Pyszczyńska z Królikowa opowiada, że w miejscu, gdzie dziś we wsi jest sklep GS, kiedyś była kawiarnia z salą do tańczenia. – Tam organizowane były zabawy za biletem wstępu. Nie brakowało oczywiście orkiestry. Bawiono się do samego rana, a czasami szło się jeszcze do Wąsosza na kolejną zabawę. Po drodze zabieraliśmy znajomych ze Słupów. Było bardzo wesoło – opowiada kobieta o zabawach sylwestrowych w czasach PRL.

Choć ludzie bawili się na różnych zabawach, w różnych miejscach, to wszystkich łączyło jedno życzenie, zresztą aktualne do dziś – aby Nowy Rok był lepszy od poprzedniego.

Rozmówcy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)