Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2021

Aby Nowy Rok był lepszy... Wspominamy Sylwestry z dawnych lat

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Radziecki szampan rzucany do sklepu na ostatnią chwilę, trwała# ondulacja, wielkie wąsy, noworoczna szopka po cenzurze i bale przodowników pracy. Jedyna taka noc w roku. Dziś wspominamy sylwestrowe bale z czasów PRL.

Sylwester i Nowy Rok to były jedyne dni w PRL, kiedy władza mogła na równi z obywatelami świętować bez żadnego konfliktu ideologicznego. Inne uroczystości miały albo charakter państwowy – np. 1 maja i niespecjalnie podobały się społeczeństwu albo religijny – jak Boże Narodzenie i wtedy niechętnie świętowały władze. Noworoczne przemówienia oraz szopka noworoczna to były jedyne momenty, gdy władza tolerowała żarty. Nie znaczy to oczywiście, że cenzura je omijała, ale patrzono na to z pewnym pobłażaniem.

Jednym z ważniejszych elementów były oczywiście bale sylwestrowe. W dużych miastach były oczywiście bale z oficjelami, ale także w zakładach pracy i w międzyzakładowych domach kultury, hotelach i restauracjach albo domowe prywatki. Na wsiach bawiono się w remizach strażackich. Na stół „wyjeżdżały” bigos, galareta, wódka „czysta” i oczywiście radziecki szampan. Na głowach pań trwały: ondulacja i pasemka. Do fryzjera trzeba było zapisywać się z dużym wyprzedzeniem. Lata osiemdziesiąte XX wieku to intensywne kolory strojów, bufiaste rękawy, szerokie ramiona, trwała, mocno usztywniona lakierem do włosów i obowiązkowo ozdobiona brokatem. Mocny makijaż, a dla panów – wąsy – długie i bujne.

Halina Bogaczyk ze Słupów wspomina zabawy sylwestrowe organizowane przez miejscowe zakłady rolne. – Ja się wtedy nie wybawiłam, a bardzo napracowałam. Szykowałam sylwestrowy poczęstunek w kuchni. Był m.in. bigos czy biała kiełbasa. Grała oczywiście orkiestra. Przynosiło się też swoje jedzenie. Takie zabawy odbywały się w każdej wsi – mówi pani Halina. W sylwestra pracowała też Irena Kłosowska z Kowalewa. – Dorabiałam sobie jako szatniarka. Podczas takich zabaw można było sobie zarobić. Pamiętam, że zawsze grała orkiestra i tańczyło się do białego rana – opowiada. Krystyna Masełko z Wąsosza mówi, że raz w życiu była na zabawie sylwestrowej organizowanej przez zakład pracy. – Był wodzirej, maski, zabawa do białego rana – wspomina.
Zofia Pyszczyńska z Królikowa opowiada, że w miejscu, gdzie dziś we wsi jest sklep GS, kiedyś była kawiarnia z salą do tańczenia. – Tam organizowane były zabawy za biletem wstępu. Nie brakowało oczywiście orkiestry. Bawiono się do samego rana, a czasami szło się jeszcze do Wąsosza na kolejną zabawę. Po drodze zabieraliśmy znajomych ze Słupów. Było bardzo wesoło – opowiada kobieta o zabawach sylwestrowych w czasach PRL.

Choć ludzie bawili się na różnych zabawach, w różnych miejscach, to wszystkich łączyło jedno życzenie, zresztą aktualne do dziś – aby Nowy Rok był lepszy od poprzedniego.

Rozmówcy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Nowe znaki w Brzózkach. Pozwolą ocalić niejedno kocie życie

Nowa droga w Brzózkach, a nasze koty #mają stare nawyki. Nie są przyzwyczajone do większych szybkości pojazdów. Dlatego znaki ostrzegawcze może pozwolą ocalić nie jedno kocie życie.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)