Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 lipca 2017

98 lat temu powstała Policja Państwowa. Policjantom składamy najserdeczniejsze życzenia

fot. PM

fot. PM

Lipiec to szczególny miesiąc dla Policji. W 1919 roku 24 lipca powołano Policję Państwową, #która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. W tym roku obchodzimy 98 rocznicę jej powstania.

98 lat temu pierwsi polscy stróże prawa wypowiadając słowa „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma; Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować; wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy przełożonych wykonać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować. Tak mi Panie Boże dopomóż" wstępowali w szeregi Policji Państwowej.

Ustawę powołującą nową jednolitą w skali kraju formację policyjną Sejm RP przyjął 24 lipca 1919 r., nadając jej nazwę Policja Państwowa. W pierwotnej fazie prac ustawowych formacja policyjna miała nosić nazwę Straż Bezpieczeństwa. Z chwilą wejścia w życie ustawy o Policji Państwowej formalnie przestały istnieć dotychczas działające formacje porządku publicznego, takie jak: milicje ludowe, policje komunalne, milicje obywatelskie, komitety obywatelskie, miejskie straże obywatelskie, żandarmerie krajowe, straże kolejowe, straże rzeczne.

Nowa formacja, zgodnie z zapisem ustawowym, była organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. „Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego” - stanowił art. 1 ustawy. Wdrażanie nowej organizacji Policji Państwowej trwało przez kilka lat.

Z historii Policji:

• W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii.

• 17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

• Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.

• 7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

• 6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

Materiał: KGP

Z okazji dzisiejszego Święta Policji wszystkim policjantom składamy najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy uznania za pełnioną służbę na rzecz mieszkańców Powiatu Nakielskiego. Niech zawsze towarzyszy Wam pogoda ducha oraz optymizm i ludzka życzliwość.

Redakcja portalu

Oceń artykuł: 8 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (19)

    niki , w dniu 24-07-2017 12:13:44 napisał:

    Brawo Policja! Jesteście zawsze nam potrzebni!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (15)

    artek, w dniu 24-07-2017 15:20:04 napisał:

    uwazam ze nasza Policja nie jest wcale taka zla ;)

    odpowiedz

    • 21 (25)

    vice, w dniu 24-07-2017 22:24:40 napisał:

    Niedawno mieliśmy Milicję. a teraz co mamy? Czyżby Policję polityczną pod bezpośrednim zarządem partyjnym nakielskiego PSL? Bo co innego może robić Miłowski ciągle wizytujący nakielską komendę.

    odpowiedz

    • 25 (25)

    obywatel, w dniu 24-07-2017 23:23:33 napisał:

    98 lat temu powstała Policja, to chyba jakiś żart ? Policja w Polsce obchodziła w tym roku 47 lat. 1919 do 1939 - 20 lat oraz od 1990 do 2017 , to kolejne 27 lat. Więc razem 47 lat. No chyba, że Policja w Polsce nie zerwała więzów z dawnym ustrojem PRL, gdzie dzielnie "broniła" społeczeństwa obywatelskiego przed wrogiem ludu. Jeżeli tak, to dlaczego z tej formacji musieli odejść milicjanci zatrudnieni przed rokiem 1989? Więc jak to jest Panie Komendancie Policji, którą rocznicę obchodziliście w tym roku?

    odpowiedz

    • 5 (11)

    Igor stachowiak, w dniu 25-07-2017 10:19:37 napisał:

    Sie nadajecie...do bicia ludzi na komendzie albo rażenia pradem zlapac potrafią dzieciaka z lufka jeszcze jak wam cichy komfident w tym pomoze..metody na komendzie...krzyki zastraszanie lisc w twarz i straszenie więzieniem wiesniaki w polu buraki zbierac a nie strozy prawa reprezentowac ten makowczynski to od chlania az bordowy jest..do prawdziwych bandziorow w nakle musiala policja z bydgoszczy przyjechac bo sobie rady nie mogliscie dac..buractwo i chamstwo nic wiecej

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 17 (17)

    Włościanka, w dniu 25-07-2017 14:07:38 napisał:

    Obywatel ma rację. Tylko w czerwonym Szubinie połączyli milicję z policją i wciąż obchodzą wspólne święto. Nawet miejscowe muzeum utworzyło kiedyś wystawę 95 lat policji i pomimo mojego ciągłego domagania się nie przeprosiło. Wstyd i hańba!

    odpowiedz

    • 3 (5)

    nakielanka, w dniu 25-07-2017 15:12:26 napisał:

    to jest prawda jakie policjanci maja podejscie do obywatela aresywni .niedziwie sie ze mlodziesz jest anty nastawieni na policje .sila wysza mundur ?przykre ze wysza wladza nie slyszy nie slucha spoleczenstwa ?

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Aneta szymczak, w dniu 25-07-2017 22:08:05 napisał:

    Sama prawda ja tez sie boje w nakle na ulice wyjsc wieczorem po za tym kiedyś bylam zglosic ze pijany facet zbil mi szybe e aucie to mi na dyzurce w kpp naklo powiedzieli ze zanskladanie falszywych wyjaśnień grozi mi 3 lata wiezienia po tym incydencie stwierdzilam ze to ostatni raz gdy tam bylam i maz sam wymiezyl wandalowi sprawiedliwosc nabijajac mu guza na glowie gdy by wandal zglosil pobicie maz jako uczciwy czlowiek mial by sprawe w sadzie i stracil by z tego tytulu prace bo tam gdzie pracuje nie wolno być karanym..tak ze zyczenia dla nakielskiej policji?heheh w zadnym wypadku za co?raczej slowa pogardy...wy sie nazywacie ze ludziom pomagacie?tam gdzie macie byc nigdy was nie ma

    odpowiedz

    • 2 (4)

    ś.Krzysztof, w dniu 25-07-2017 22:32:38 napisał:

    Też dodam ten pajac jeżdzi BMW na niemieckich tablicach i driftem wchodzi w zakręty koło kościoła, i Polamu i nic z tym nie robią , a jak postawisz samochód koło żabki to mandat od razu

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Er, w dniu 06-08-2017 01:04:22 napisał:

    Znam dzielnicowego z mroczy, który ludzi poucza a sam tak nawywijał, ze z własnym dzieckiem może się spotykać w obecności matki tego dziecka. Przetrącił mu się kręgosłup. Hahahaha

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)