Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 września 2023

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

fot. sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę #z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

„Na nieludzkiej ziemi znów polski trakt

Wyznaczyły bezimienne krzyże...

Nie zatrzymał nas czerwony kat.

Bo przed nami Polska – coraz bliżej!”

- brzmi fragment pieśni patriotycznej „Marsz Sybiraków”, będącej hymnem Związku Sybiraków i stanowiącej hołd dla Polaków zesłanych wgłąb ZSRR, którzy cierpieli i umierali w obozach pracy z głodu, wycieńczenia.

84. lata temu sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium, walczącej z armią niemiecką, Rzeczypospolitej. Było to następstwem układu zawartego 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Kilkaset tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej.

Źródło: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 14 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (11)

  Władimir , w dniu 17-09-2023 11:01:54 napisał:

  Pisowcy pewnie świętują i smucą się, że nie jesteśmy częścią Wschodu. Lubią naśladować niejakiego Władimira Władimirowicza. Dla nich Unia i Zachód to coś obrzydliwego. Historycznie rzecz biorąc polska prawica zawsze wolała Rosję (Dmowski) niż Zachód.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Stary człowiek a może, w dniu 17-09-2023 11:08:20 napisał:

  Pomnik sowieckich zbrodniarzy stoi w Nakle w centralnym jego punkcie.Coś niebywałego

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ja, w dniu 17-09-2023 14:13:04 napisał:

  Hitlerowska napaść na Polskę też minęło 84 lata nie zapomnimy

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Damian , w dniu 17-09-2023 20:54:59 napisał:

  Chwała Polskim bohaterom

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)