Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 marca 2019

77 lat "Kotwicy". Symbol walki i wyzwolenia

fot. pow.

fot. pow.

20 marca 2019 r., minęło 77 lat od dnia kiedy na ulicach okupowanej stolicy po raz pierwszy pojawiła # się „Kotwica” – znak Polski Walczącej - symbol walki i wyzwolenia.

Ta symboliczna data wiąże się z wydarzeniem mającym miejsce w 2018 roku, kiedy to rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP i na jej mocy „Kotwica” stała się symbolem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autorką „Kotwicy” była harcerka Anna Smoleńska. Znak łączył w sobie literę „P” jak Polska i „W” jak walka. Kotwica miała pokazać okupantowi, iż Polska żyje i nadal walczy. Symbol stopniowo rozpowszechnił się w całym kraju, malowany na murach i budynkach. Za uwiecznianie znaku Polski Walczącej groziło aresztowanie lub wywiezienie do obozu.

„Kotwica” obchodziła wczoraj swoje 77 „urodziny”. Od blisko roku jest symbolem rozpoznawczym piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), które są ważnym elementem wzmacniania potencjału obronnego państwa.

19 czerwca 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa weszła w życie po dwóch tygodniach i od 3 lipca 2018 roku orzeł i flaga WOT wyróżniają się „Kotwicą”. Jak napisano w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy „znak Polski Walczącej podkreśla fakt, że obrona Ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten symbol walki Narodu Polskiego z hitlerowskim okupantem, nawiązuje do dziedzictwa tradycji, do którego odwołują się współcześni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, jak też Żołnierzy Wyklętych”.

Symbolika „Kotwicy” znajduje się teraz na Orle i Fladze WOT. Terytorialsi z dumą noszą ją na oznace rozpoznawczej, jak również w swoich sercach odwołując się tym samych do bohaterskich czynów swych poprzedników.

Znak Polski Walczącej jest prawnie chroniony ustawą z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej, stanowi on dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

materiał: por. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa hal
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)