Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

19 listopada 2012

60-lecie biblioteki pedagogicznej

fot. Dariusz Wojciechowski

fot. Dariusz Wojciechowski

Dzisiaj w nakielskim Ośrodku Kultury swój jubileusz obchodziła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy filia w Nakle nad Notecią.

Wśród gości, którzy przybyli na dzisiejszy jubileusz wymienić można: kierownika nadzoru i kierunków kształcenia przy departamencie edukacji i sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Tadeusza Kierela; starostę nakielskiego Tadeusza Sobola; burmistrza Nakła Sławomira Napierałę; kierownika Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy Tomasza Miłowskiego; przewodniczącego komisji edukacji, kultury, sportu, zdrowia, polityki społecznej i porządku publicznego nakielskiej rady miejskiej Henryka Podejko; dyrektora ZOOR w Nakle Zbigniewa Boczana; dyrektor PiMBP w Nakle Grażynę Ozgę; dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach Katarzynę Hass; dyrektora NOK Michała Dubkowskiego; prezesa banku Spółdzielczego Marka Bielińskiego; komendanta Hufca ZHP Teresę Bachtę; pełnomocnika burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom Piotra Rugowskiego; państwo Danutę i Ryszarda Nowaków, Danutę Kierzkowską.

Gości przybyłych na wielki jubileusz Biblioteki Pedagogicznej w Nakle przywitała kierownik Maria Klóska. Krótką historię placówki w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Justyna Frelichowska.

Podczas uroczystości podsumowano Konkurs Pięknego Czytania "Janusz Korczak dzieciom", który odbył się 29 października. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczyli Józef Rydziński z Radia Nakło oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy Ewa Pronobis-Sosnowska. Kierownik nakielskiej placówki przekazała podziękowania sponsorom wspomagającym działalność biblioteki.

Osoby, którym wręczono nagrody za udział w Konkursie Pięknego Czytania "Janusz Korczak dzieciom"

 • Maria Ormińska oraz Dominika Przybylska - uczennice Gimnazjum w Mroczy wraz z nauczycielem-bibliotekarzem Beatą Macieją
 • Maria Dolatowska - uczennica Gimnazjum ZS w Paterku oraz nauczycielem-bibliotekarzem Edytą Pietrykowską
 • Marta Kamińska - uczennica Gimnazjum nr 4 w Nakle wraz z nauczycielem-bibliotekarzem Lucyną Wojciechowską
 • Agata Piniarska - uczennica Gimnazjum nr 3 w Nakle wraz z nauczycielem-bibliotekarzem Małgorzatą Osińską
 • Ksenia Narożniak - uczennica Gimnazjum ZS w Występie oraz nauczycielem-bibliotekarzem Grażyna Janicka
 • Aleksandra Pardua - uczennica Gimnazjum nr 1 w Szubinie wraz z nauczycielem-bibliotekarzem Agatą Droszcz
 • Zuzanna Jabłońska - uczennica Gimnazjum ZSP w Samostrzelu wraz z nauczycielem Bernadetą Sobierajską.

W uroczystości udział wzięli również nauczyciele -  bibliotekarze

 

 • kierownik filii PBW w Koronowie Grażyna Jasiek
 • kierownik filii PBW w Mogilnie Danuta Krajewska
 • kierownik filii PBW w Sępólnie Krajeńskim Ryszard Karczewski
 • kierownik filii PBW w Szubinie Agnieszka Gąsiorowska
 • kierownik filii PBW w Świeciu Alina Kot-Czerwińska
 • kierownik filii PBW w Tucholi Marek Michalak
 • Aldona Jagodzińska nauczyciel-bibliotekarz w SP nr 4 w Nakle
 • Aleksandra Miłowska nauczyciel-bibliotekarz w SP nr 2 w Nakle
 • Agnieszka Weltrowska nauczyciel-bibliotekarz w I LO w Nakle
 • Mariusz Krauze nauczyciel-bibliotekarz w SP nr 3 w Nakle.

Uroczystość uświetnił występ zespołu muzycznego NSM w Nakle pod kierunkiem Michała Gacki.

- Biblioteka pedagogiczna powstała w Nakle w 1952 roku i dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem działalności biblioteki. Jej historia będzie przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej - powiedziała po występie młodych muzyków kierownik biblioteki Maria Klóska.

W ciągu ponad pół wieku działalności biblioteka pedagogiczna sześciokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Najpierw znajdowała się w Wyrzysku, w 1957 r. księgozbiór przeniesiono do SP nr 2 w Nakle. W 1967 r. została przeniesiona do prywatnego budynku przy ul. Hallera 13, w 1978 r. do budynku przy ul. Staszica 8, w 1993 do budynku przy ulicy ks. Piotra Skargi 6, w latach 2000-2002 znajdowała się w internacie ZSZ im. Staszica w Nakle przy ul. Parkowej, od stycznia 2003 r. funkcjonowała przy ulicy Dąbrowskiego 46 (na parterze PUP). Od listopada siedziba biblioteki pedagogicznej w Nakle mieści się w budynku przy ulicy Długiej 35.

 

Oceń artykuł: 732 377

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Konstrukcje stalowe
Żel UV 5ml
7,50PLN
Botox i wypełniacze
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Usługi transportowe
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)