Dziś mamy 5 sierpnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

23 maja 2020

500 + dla niesamodzielnych. Wciąż można składać wnioski

fot. pow.

fot. pow.

Od 2 września 2019 r. można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób #niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W województwie kujawsko-pomorskim wnioski do ZUS o tzw. 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 32,7 tys. osób, w całym kraju ponad 552 tys.

Od września 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą składać wnioski o tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Najwięcej wniosków w okresie od 2 września 2019 r. do 19 maja 2020 r. wpłynęło do oddziałów ZUS w: Lublinie – 27 506, Rzeszowie – 25 712, Kielcach – 23 942. Najmniej wniosków wpłynęło do oddziałów ZUS w: Gorzowie Wlkp. – 5 448, Warszawie I – 6 348, Pile – 6 535. Z kolei na Kujawach i Pomorzu wnioski do ZUS o tzw. 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 32,7 tys. osób. W bydgoskiej placówce złożono ponad 15,6 tys. wniosków, a w toruńskiej ponad 17 tys. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W całym kraju do ZUS wpłynęło ponad 552 tys. wniosków. 59 proc. z nich złożyły kobiety. Jeśli chodzi o strukturę wiekową 32 proc. osób miało powyżej 75 lat, 62 proc. było w wieku 18–74 lata, a 597 osób nie miało ukończonych 18 lat. Zdecydowana większość osób (ponad 76 proc.) złożyła wnioski na salach obsługi klienta, gdzie mogła skorzystać z pomocy doradców. 24 proc. wniosków wpłynęło pocztą, a 387 wniosków wpłynęło przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Kto może się ubiegać o świadczenie?

Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać 1 600 zł a, po waloryzacji od 1 marca 2020 r. 1 700 zł brutto. Przekroczenie tego kryterium dochodowego to w 13 proc. przyczyna wydania decyzji odmawiającej świadczenie. Najczęstszym jednak powodem nie przyznania świadczenia jest brak niezdolności do samodzielnej egzystencji, bo aż 87 proc.

Nie zawsze będzie to 500 zł

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekraczać 1700 zł. Przy wypłacie świadczenia obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Przykładowo, jeżeli suma obecnie pobieranych świadczeń wynosi 1300 zł, to świadczenie uzupełniające jest przyznawane w kwocie 400 zł. Z kolei, jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1600 zł, to osoba uprawniona otrzymuje 100 zł. Z dotychczas złożonych wniosków wynika, że najwięcej osób, bo aż 60 proc. otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 500 zł. Ale 6% świadczeń zostało przyznanych w wysokości poniżej 100 zł. - wyjaśnia rzeczniczka. 

Więcej informacji na temat świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Tonery Directions
27PLN
Szafy przesuwne
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)