Dziś mamy 14 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

16 listopada 2019

500+ dla niesamodzielnych. Połowa uprawnionych już złożyła wniosek

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS przyjął ponad 23,7 tys. wniosków o #świadczenie 500+ dla niesamodzielnych. Co oznacza, że 52 proc. szacunkowej liczby uprawnionych do tego świadczenia, już to zrobiła. W naszym regionie decyzje przyznające otrzymało blisko 9,2 tys. wnioskodawców.

W całej Polsce wszystkie organy emerytalno-rentowe przyjęły 545 308 wniosków o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, w tym:

390 652 wniosków do ZUS,

153 245 wniosków do KRUS,

1 149 wniosków do ZER MSWiA,

191 wniosków do wojskowych biur emerytalnych,

71 wniosków wpłynęło do BESW.

Z dotychczas złożonych wniosków o to świadczenie wynika, że częściej występują o nie kobiety - 61%, zaś mężczyźni - 39%.  W strukturze wiekowej 32% osób miało powyżej 75 lat, 29% było w wieku 60-74 lata, 33% osób było w wieku 26-59 lat, 7% osób było w wieku 18-25 lat, a 118 osób nie miało ukończonych 18 lat.

Decyzje już są

Bydgoski i toruński oddział ZUS przyznał już 9171 świadczeń uzupełniających, zaś w 559 przypadków odmówiono prawa do świadczenia. Główne powody odmowy to przekroczenie kryterium 1600zł  i orzeczono brak niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. - Przekroczenie tego kryterium dochodowego to jedna z najczęstszych przyczyn wydania decyzji odmawiającej świadczenia -wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie zawsze będzie to 500 zł

Nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekraczać 1600 zł. Na przykład: osoba, która ma emeryturę w wysokości 1300 zł brutto, uzyska świadczenie uzupełniające w kwocie 300 zł.

Konieczny wniosek

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy przede wszystkim złożyć wniosek – formularz ESUN. Może to zrobić sam zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, chyba że jest ono w posiadaniu ZUS.  

Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia do wniosku będą musiały dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdują oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Nie musisz płacić za wydanie zaświadczenie o stanie zdrowia - Jeśli mamy trudności w pozyskaniu od lekarzy takiego zaświadczenia, ZUS przyjmie wniosek bez tego dokumentu. Poprosimy osobę składającą wniosek o wypełnienie dodatkowego formularza  OL-9A (informacji o miejscach leczenia). Na podstawie tych informacji ZUS we własnym zakresie pozyska dokumentacje medyczną niezbędną do wydania orzeczenia, ale należy liczyć się wówczas z możliwym wydłużeniem terminu realizacji wniosku - dodaje rzeczniczka.

Materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (3)

    obserwator, w dniu 17-11-2019 07:27:25 napisał:

    Tak z ręką na sercu 500+ powinni dostawać tylko ci co popierają PiS, a nie ci co popierają tych, którzy są za zabijaniem nienarodzonych dzieci, nazywając ich płodami!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (4)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie skuteczności hamowania
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bon upominkowy
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)