Dziś mamy 26 maja 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

04 października 2018

30-lecie oddziału w Zakładzie Karnym. Uroczystość została połączona z konferencją naukową

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

2 października 2018 roku w Zakładzie Karnym w Potulicach odbyła się uroczystość związana z # 30-leciem Oddziału Terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

W uroczystościach wziął udział płk Jacek Gościak, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy. Ponadto w uroczystości uczestniczyła p. Aleksandra Poeplau, Pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych oraz kierownicy działów penitencjarnych i terapeutycznych okręgu bydgoskiego. Uroczystość została połączona z Konferencją Naukową pod nazwą „W drodze ku wolności-oddziaływania terapeutyczne wobec osadzonych ujawniających zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania”, w ramach której zgromadzeni goście mogli wysłuchać wystąpień prelegentów. Po zakończeniu części oficjalnej mjr Hanna Korycka-Bryś, kierownik oddziału oprowadziła gości po oddziale terapeutycznym.

Charakterystyka oddziału

Populację osadzonych oddziału stanowią przede wszystkim skazani, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości uwarunkowane wieloczynnikowo, skazani z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania związanymi z długotrwałym zażywaniem środków psychoaktywnych, z niepełnosprawnością umysłową stopnia lekkiego i umiarkowanego oraz uzależnieni od alkoholu oraz środków odurzających.

Oddział może pomieścić 96 skazanych, z którymi pracuje 3 wychowawców, 2 psychologów, inspektor do spraw terapii uzależnień, inspektor do spraw terapii zajęciowej oraz pielęgniarka o specjalizacji psychiatrycznej.

 
Charakter oddziaływań

Zespół terapeutyczny prowadzi wobec pacjentów oddziału terapeutycznego szereg różnorodnych oddziaływań min: psychoedukację w zakresie choroby i higieny psychicznej, treningi umiejętności społecznych i poznawczych, a także treningi inteligencji emocjonalnej. Ponadto skazani uczestniczą w terapii zajęciowej, arteterapii oraz w programach resocjalizacji. Pacjenci oddziału terapeutycznego kierowani są zarówno do nauczania, aby mogli zdobyć wykształcenie i umiejętności praktyczne oraz do zatrudnienia, celem kształtowania nawyku pracy, obowiązkowości oraz regulacji posiadanych zobowiązań finansowych. Prowadzenie powyższych oddziaływań ma na celu min. umożliwienie skazanym konstruktywnej realizacji zadań w ramach pełnionych ról społecznych, kształtowanie potrzeby przestrzegania porządku prawnego oraz powstrzymanie się od powrotu do przestępstwa.

materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)