Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

16 zdarzeń w ubiegłym roku! Statystyki wskazują na niebezpieczeństwo

fot. archiwum

fot. archiwum

Skrzyżowanie ul. Mroteckiej z drogą krajową nr 10 w Nakle z# pozoru wydaje się w miarę przejrzyste i bezpieczne, jednakże statystyki nie do końca zdają się potwierdzać tę tezę. Na co kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na tym skrzyżowaniu oraz jakie najczęstsze błędy popełniają?

Ronda ani wyświetlaczy czasu nie będzie

Niestety, mimo upływu lat skrzyżowanie krajowej „dziesiątki” z ul. Mrotecką w Nakle nadal należy do miejsc, w których na terenie tego miasta najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Przez ostatnie lata lokalna społeczność domagała się konkretnej reakcji ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad – czy to w postaci budowy ronda, czy chociażby zamontowania wyświetlaczy czasu przy sygnalizatorach. Ostatecznie jednak nic w tej kwestii się nie zmieniło i najprawdopodobniej już się nie zmieni, o czym świadczy chociażby ostatnia odpowiedź, którą uzyskaliśmy od rzecznika prasowego bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Juliana Droba. – Na wspomnianym odcinku DK nr 10 nie odnotowujemy większego natężenia zdarzeń drogowych. Droga krajowa w tym miejscu jest monitorowana przez pracowników Rejonu Dróg w Nakle nad Notecią (...) Jednocześnie przypominamy, że w roku 2020 złożyliśmy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi S10 Wyrzysk–Bydgoszcz. Powstanie tej inwestycji w przyszłości na stałe przeniesie ruch tranzytowy poza obecną DK nr 10 – poinformował nas Julian Drob.

W swoim założeniu zaplanowana budowa drogi S10 ma więc tym samym rozwiązać wszelkie problemy kierowców na skrzyżowaniu DK nr 10 z ul. Mrotecką – a co za tym idzie, montaż wyświetlaczy czasu jest w tym miejscu zdaniem GDDKiA zbędny, nie wspominając już nawet o budowie ronda.

Krótkie podsumowanie zdarzeń z minionego roku

Kierowcy przejeżdżający przez omawiane skrzyżowanie są obecnie skazani wyłącznie na siebie i swoje umiejętności. Postanowiliśmy zaspokoić ciekawość naszych czytelników i sprawdzić, ile zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu odnotowała nakielska policja. I tak z informacji przekazanych nam przez oficera prasowego KPP w Nakle podkom. Justynę Andrzejewską wynika, że w 2021 roku na skrzyżowaniu ul. Mroteckiej z DK nr 10 oraz w jego obrębie odnotowano łącznie 16 zdarzeń drogowych, których najczęstszą przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego (6 zdarzeń). Kolejnymi przyczynami okazały się: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (4 zdarzenia) oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (2 zdarzenia). Odnotowano również cztery pojedyncze zdarzenia drogowe w zakresie nieprawidłowego wyprzedzania, nieprawidłowego cofania, nieprawidłowego zatrzymania/postoju oraz wtargnięcia zwierzęcia na drogę. Dla małego porównania, 2019 rok zakończył się łącznym wynikiem 14 zdarzeń drogowych.

Tak więc mimo właściwego oznakowania oraz przejrzystych zasad ruchu panujących na skrzyżowaniu częstotliwość występowania zdarzeń drogowych niestety utrzymuje się na raczej dość wysokim poziomie i chyba nie zapowiada się, by w tej kwestii zaszły jakiekolwiek zmiany. Jaka jest tego przyczyna? Na ten temat wypowiedział się m.in. kierownik nakielskiego Referatu Ruchu Drogowego asp. Marek Moczadło. – Z perspektywy kierowcy – dużo osób jedzie tamtędy pod wpływem presji, bo w tyle głowy zawsze się ma, że tam jest zamontowana kamera. Gdy kierowca widzi zielone światło, to jak najprędzej chce tam przejechać, bo nie wie, kiedy czas się skończy. Kiedy wprowadzone zostałyby zegary, kierowca wiedziałby, że np. za 3 sekundy światło zielone zniknie i już by nie przyspieszał. Drugim problemem na tym skrzyżowaniu to ruch z Mroczy do Nakła. Kierowcy niezwykle często źle wykonują manewry skrętu – a warto podkreślić, że tam jest sygnalizacja kolizyjna, czyli jeśli ktoś jedzie od Mroczy i skręca na lewo na Bydgoszcz, a druga osoba jadąca z Nakła skręca w lewo na Sadki, to kierowcy nie powinni mijać się przed pojazdami, tylko za nimi. W taki sposób każdy kierowca ma większą kontrolę sytuacji – powiedział asp. Marek Moczadło podczas konferencji pt. „Dla dobrej przyszłości mieszkańców powiatu nakielskiego – drogi wojewódzkie i perspektywy ich rozwoju”. 

Oceń artykuł: 2 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (7)

    Robson, w dniu 18-01-2022 14:25:13 napisał:

    Brak słów . Bezpieczne skrzyżowanie tak ono się powinno nazywać .

    odpowiedz

    • 0 (8)

    Bobi, w dniu 18-01-2022 15:10:32 napisał:

    Po za nie znajomością przepisów kierowców sygnalizacja świetlna powinna być zastąpiona wiaduktem bądź zmiana czasu świateł. Wyjazd od strony mroczy to jakaś porażka nie mówiąc już o zbyt bliskim wyjazdem wjazdem do MC i sklepów

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Samsieczynek, w dniu 18-01-2022 17:29:57 napisał:

    Pomyśleć trzeba to jest takie proste

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Realista, w dniu 18-01-2022 22:00:14 napisał:

    Jadąc od Mroczy można na skrzyżowanie wjechać z prędkością 90km/h...i to zgodnie z przepisami. Czyli na tym skrzyżowaniu chodzi tylko o jedno: zarabianie kasy na drogich fotografiach.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    xd, w dniu 18-01-2022 22:09:28 napisał:

    A gdzie artykuł o narkotykach???? czyli współpraca z...

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Ja, w dniu 18-01-2022 22:18:46 napisał:

    Tam tylko debil nie potrafi przejechać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)