Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2015

12 potraw na wigilijnym stole. Znasz ich symbolikę?

fot. pow.

fot. pow.

Nawet małe dzieci wiedzą, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Wiesz, #co symbolizują? Poniżej wyjaśniamy znaczenie kilku z nich.

Dlaczego 12 potraw?

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Ich symbolika nawiązuje do 12 apostołów, ale także i 12 miesięcy. To wiara, że potrawy zapewniają dostatek przez wszystkie miesiące roku. Pod obrusem powinno znaleźć się natomiast sianko.

Króluje na wigilijnym stole

Karp niezmiennie jest najważniejszym świątecznym daniem. Ma symbolizować Chrystusa i odrodzone życie. Można go przyrządzić na różne sposoby. Łuski tej ryby są duże i nieregularnie rozmieszczone, co oznacza, że bez problemów można je usunąć. Ości karpia są grube i trudno je przeoczyć na widelcu.

Ciekawostką jest fakt, że podobno łuska włożona do portfela ma zapewnić dostatek.

Na wigilię obowiązkowo barszcz

Jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych jest czerwony barszcz z uszkami. Dawniej wierzono, że buraki zapewniają długowieczność i urodę. Tradycja głosi, że ten, kto spożywa buraki, nie dość, że doczeka sędziwego wieku, to jeszcze przez całe, długie życie będzie grzeszyć nieskazitelną urodą. Ile w tych słowach prawdy? Sporo, gdyż barwniki występujące w burakach maja działanie przeciwnowotworowe. Buraki są też źródłem przeciwutleniaczy i witamin.

Kapusta i grzyby na święta

Kapusta i grzyby wchodzą w skład wigilijnych potraw. Często przygotowujemy np. kapustę z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka z tym samym nadzieniem. Dawniej kapusta miała odrodzić życiodajną moc, która sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Grzyby mają natomiast zapewniać szczęście oraz dostatek.

Ziarna zbóż i maku

To składniki, które muszą się pojawić w wigilijnych potrawach. Może być to kutia, makowiec albo kluski z makiem. Ziarna są symbolem dostatku i płodności, ale symbolizowały także nieśmiertelność. Mak ma zwiastować spokojny sen i odrodzenie, ale to nie wszystko. W starożytności mak symbolizował płodność i urodzaj, dlatego też wczesnogreckie boginie nosiły na głowie wianki, uplecione z kwiatów maku. To z tych powodów mak od wieków jest składnikiem wigilijnych potraw.

To tylko niektóre z potraw, które zjadamy podczas wigilijnej wieczerzy. A jakie dania najczęściej przygotowuje się w Twoim domu na święta?

Oceń artykuł: 93 83

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (11)

    karolina, w dniu 24-12-2015 14:47:00 napisał:

    czerwony barsszcz z uszkami to ruska tradycja na Pomorzu robilo sie zupe rybną ...lub migdalową zadnych pierogow ani uszek napewno kapusta z grzybami makaron domovy z makiem i rodzynkami orzechami

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -8 (10)

    cipr..., w dniu 24-12-2015 15:27:08 napisał:

    Świąteczną tradycją jest akcja: Uwolnić karpia a nie zjeść...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    gruby, w dniu 25-12-2015 16:45:08 napisał:

    Bardzo głupia tradycja. Jeszcze dziś odczuwam wczorajsze obżarstwo, nie mówiąc, że w nocy nie mogłem zasnąć.

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Anna, w dniu 25-12-2015 19:57:41 napisał:

    Tradycja nic nie mówi o obżarstwie a o spożywaniu 12 potraw . Jak ktoś jest obżartuchem , to pałaszuje bez opamiętania a potem cierpi .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)