Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 września 2022

„Orlęta Grodno 39". Film, który poruszył uczniów

fot. pow.

fot. pow.

16 września br. uczniowie klas# I TE oraz I TŻb naszej szkoły z wychowawczyniami p. Edytą Pieczek oraz p. Ewą Skieresz i pod opieką p. Michała Wiśniewskiego obejrzeli w bydgoskim Multikinie film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Film ten to nie tylko obraz wojny sprzed lat.

To również obraz ukazujący szukanie swojego miejsca w podziałach oraz własnej tożsamości. Polski Żyd - Leoś Rotman - dwunastoletni bohater, natrafia na kolejne ideologiczne bariery i mimo to nie traci wielkich ideałów. Fenomen bohatera polega na tym, że będąc dzieckiem nie daje się wciągnąć w machinę nienawiści, uprzedzeń i pogardy.

Może dlatego, że pokazany obraz wojny stał się dla ówczesnej młodzieży szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych spowodował, że film został obejrzany przez pierwszoklasistów z zapartym tchem.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

(czytaj więcej)