Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:

29 września 2022

„Orlęta Grodno 39". Film, który poruszył uczniów

fot. pow.

fot. pow.

16 września br. uczniowie klas# I TE oraz I TŻb naszej szkoły z wychowawczyniami p. Edytą Pieczek oraz p. Ewą Skieresz i pod opieką p. Michała Wiśniewskiego obejrzeli w bydgoskim Multikinie film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Film ten to nie tylko obraz wojny sprzed lat.

To również obraz ukazujący szukanie swojego miejsca w podziałach oraz własnej tożsamości. Polski Żyd - Leoś Rotman - dwunastoletni bohater, natrafia na kolejne ideologiczne bariery i mimo to nie traci wielkich ideałów. Fenomen bohatera polega na tym, że będąc dzieckiem nie daje się wciągnąć w machinę nienawiści, uprzedzeń i pogardy.

Może dlatego, że pokazany obraz wojny stał się dla ówczesnej młodzieży szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych spowodował, że film został obejrzany przez pierwszoklasistów z zapartym tchem.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.

(czytaj więcej)